Ukrayna Nükleer Yakıtta Rusya Bağımlılığını Azaltıyor

Ukrayna’nın enerji arz güvenliği için nükleer yakıt temininde tedarikçi çeşitlendirme projesi devam ediyor. Amerikan Wetinghouse şirketinin geliştirdiği Rus tasarımı VVER tipi santrallerde kullanılabilecek yakıt demetlerinin güvenlik değerlendirmeleri Harkiv fizik Enstitüsünde yapılıyor.

Proje Baş Mühendisi Akif Abdullayev “ Ukrayna Nükleer Denetim Kurumuna yakıtın ön güvenlik analiz raporu sunuldu. Kurum üretilen yakıtın Rus yakıt şirketi TVEL’in ürettiği yakıt ile birlikte kullanıldığında düzenleyici gereksinimlerinin karşılanıp karşılanamayacağını kontrol ediyor. Bildiğim kadarıyla düzenleyici kuruluşun şimdiye kadar negatif bir yorumu olmadı. Westinhouse’un geliştirdiği yakıtın 2016 baharına kadar lisans almasını bekliyoruz. Lisans alındıktan sonra reaktör yakıt ihtiyacının %25’ine denk gelen 42 yakıt demeti Zaporizhzhya Nükleer Santralinin 5inci ünitesine yüklenilecek” dedi.

Wetinghouse üretimi yakıt demetleri test amaçlı olarak daha önce aynı santralde ki 3üncü üniteye yüklenmiş ve hala sorunsuz olarak çalışıyor. İleriki yıllarda Westinghouse yakıtının Rus tipi nükleer santrallerde kullanılması ile bu teknolojiyi kullanan ülkeler yakıt tedarikçisi seçmede daha özgür olacak.

yakıt 2