Suudi Arabistan ile Güney Kore SMART Nükleer Reaktörü Kurulması Konusunda Anlaşma İmzaladı

RİYAD (2 Eylül 2015 ) – Suudi Arabistan ve Güney Kore arasında SMART (System-integrated Modular Advanced Reactor) modüler nükleer reaktörünün kurulması ve kurulacak reaktörü işletecek nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesine yönelik işbirliği anlaşması imzalandı.

Anlaşma Kral Abdullah Atomik ve Yenilenebilir Enerji Merkezi (KA-CARE) ile SMART reaktörü tasarımcısı Kore Atom Enerjisi Araştırma Enstitüsü (KAERI) arasında yapıldı.

Anlaşma seremonisi KA-CARE başkanı Dr. Hashim Yamani ve KAERI Başkanı Dr. Jong Kyung Kim’in katılımı ile KA-CARE merkez binasında gerçekleştirildi.

Sudi arabistan -Kore

KA-CARE Başkan yardımcısı Dr. Waleed Abul Faraj ve Kim SMART reaktör teknolojinin tasarımı, inşası ve bakımı ile bunların mekanik ve güvenlik özellikleri hakkında bilgi altyapısı kurulmasına yönelik alt anlaşmalar da imzaladı.

Rusya’dan sonra dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Suudi Arabistan’ın bu anlaşmaları imzalanması ülkenin elektrik üretimi ve su desalinizasyonu için alternatif enerji kaynaklarına olan hevesini gösterdi.

Anlaşma çerçevesinde iki ülke ilk 3 yıl SMART reaktörlerinin Suudi Arabistan’da kurulumuna yönelik ön değerlendirme ve fizibilite çalışması gerçekleştirecek. İlk SMART reaktörünün tahmini maliyetinin 1 Milyar Dolar olacağı belirtiliyor. Anlaşmada ayrıca SMART teknolojisinin üçüncü ülkelere ticari olarak pazarlanmasına yönelik işbirliği yapılacağına dair maddeler içeriyor.

Kore ve Suudi Arabistan 2011 Kasım ayında nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanımına yönelik işbirliği anlaşması imzalamıştı ve bu anlaşma nükleer teknolojinin ithalatını da kapsayacak şekilde nükleer güç santrallerinin tasarımı ve geliştirilmesi ile nükleer güvenlik ve emniyet konularında işbirliğinin yasal zeminini oluşturuyor.

SMART Güney Kore’nin geliştirdiği 330 MW gücünde gelişmiş güvenlik sistemleri sahip basınçlı su reaktörüdür. SMART elektrik üretiminde kullanılacağı gibi deniz suyunun arıtılarak içme suyu haline getirilmesinde de kullanılabiliyor. Yakıt değişiminin 3 yılda bir gerçekleştirileceği SMART reaktörünün ömrü ise 60 yıl.

Kaynak: http://www.saudigazette.com.sa/index.cfm?method=home.regcon&contentid=20150903255467