Sonsuz Enerjiye Doğru Adımlar: Füzyon

Dünyanın sayılı üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de yapılan bir çalışma temiz ve sonsuz enerji olarak tanımlanan füzyon’a bir adım daha yaklaşıldığını ortaya koydu.

Alcator C-Mod isimli füzyon reaktörü üzerinde uzun yıllardır çalışan bilim adamları, füzyon için gerekli olan plazmayı oluşturmak için şimdiye kadar ulaşılmış en yüksek basınç değerine ulaşıldığını duyurdu. Plazma basıncının iki atmosfer olarak ölçüldüğü yeni rekor, 2005 yılında ölçülen bir önceki değere göre %16 oranında artışa denk geliyor. Geçtiğimiz günlerde Japonya’da yapılan Füzyon Konferansında sunulan raporu değerlendiren Princton Plasma Fiziği Laboratuvarı direktör yardımcısı Dale Maede, “Bu kayda değer bir gelişme, ulaşılan bu değer yüksek manyetik alanının oluşmasını kolaylaştıracak” dedi.

ABD Enerji Bakanlığı ise projeye fon aktarımını kesmişti. Bunun yerine çok uluslu bir proje olan ITER reaktörünün geliştirilmesini destekleneceği açıklanmıştı.

ITER reaktörü Fransa’nın güneyinde inşa edilmektedir. Reaktör içindeki magnetlerin ağırlığının Boeing 747 ile aynı olduğu dev reaktör, MIT’deki füzyon reaktörünün yaklaşık 800 katı daha büyük olacak. 15-20 yıl içinde tamamlanması planlanan ITER reaktörü, 500 MW gücünde olması planlanmakta.

Çok uluslu ITER projesinin yanında bazı firmalar, küçük çaplı füzyon reaktörünün geliştirilmesi üzerine çalışmakta. Bunlardan bazıları Tokamak Energy, Lockheed Martin, Tri Alpha Energy, General Fusion ve Helion Energy.

Kaynak: https://www.theguardian.com/environment/2016/oct/17/mit-nuclear-fusion-record-marks-latest-step-towards-unlimited-clean-energy