Nükleerde Hindistan ABD işbirliği

Hindistan’ın, Gujarat eyaletinde inşa edilmesi planlanan 6 yeni nükleer rektör için ABD merkezli Westinghouse Electric Co. LLC şirketi ile anlaşması bu yılın ilk 6 ayı içerisinde anlaşması bekleniyor.

Gujarat eyaletinde kurulması planlanan nükleer enerji santrali, Hindistan’ın 60 yeni reaktör inşa etme planının bir parçası olarak değerlendiriliyor. Ülkede hali hazırda 5780 MW olan nükleer kapasitenin 2032 yılına kadar 63000 MW’a ulaşması bekleniyor.
Hindistan’ın yeni nükleer santrallerinin toplam maliyetinin 150 Milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Planlar gerçekleşirse Hindistan Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci nükleer enerji pazarı haline gelecek.Hindistan’da, nükleer enerji kapasitesinin artırılarak fosil yakıt tüketiminin ve sera gazı emisyonunun azaltılması, böylece iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin minimuma indirilmesi amaçlanıyor.

Hindistan ve ABD arasında nükleer enerji arasındaki işbirliği, 2008 yılında iki ülke arasında imzalanan bir işbirliği anlaşmasına dayanıyor.