Nükleer santralin Türkiye’ye ne katkısı olacak?

Doğal gaz ithalatı: Akkuyu ve Sinop’ta kurulacak nükleer santrallerin, yılda yaklaşık 70 milyar kWh elektrik üretecek. Bu miktarda bir elektrik doğal gaz santralinden elde edilirse 16 milyar metreküp doğal gaz ithal etmek ve buna karşılık da yıllık 7.2 milyar dolar ödemek gerekecek. Dolayısıyla, 3 senede sadece doğal gaz ithaline ödenecek para ile  4 üniteli bir nükleer santral kurulabilir. Akkuyu ve Sinop Nükleer santralleri, Rusya’ya doğal gazda olan bağımlılığımızı azaltacak.

İnsan kaynağı: Akkuyu ve Sinop’ta çalışacak mühendis ihtiyacının karşılanması amacıyla Rusya-Mephi Üniversitesine 307 öğrenci gönderildi, benzer bir uygulamanın Sinop projesi için de yapılması planlanıyor.  Nükleer santrallerin işletilmesi için operatörler, araştırma için bilim adamları, nükleer sanayi için teknik elemanlar yetiştirilecek. Nükleer alanda binlerce uzman yetiştirilecek.

Rusya'da Eğitim Gören Türk Öğrenciler
Rusya’da Eğitim Gören Türk Öğrenciler

Teknoloji: Nükleer güç santralleri, sadece elektrik üretim tesisleri olarak değerlendirilmemeli. Yaklaşık 550 bin parçadan oluşan nükleer santralin, diğer sektörlere de sağlayacağı dinamizmle ve istihdam imkânıyla birlikte ülkemiz sanayisine önemli derecede katma değer sağlayacağı dikkatlerden kaçmamalı.

2_22

 

İstihdam: 4 üniteli nükleer enerji santrallerinin inşaatında yaklaşık olarak 10.000 kişi, işletme döneminde de 3500 kişi çalışmaktadır. Akkuyu ve Sinop nükleer santrallerinin inşaat döneminde 20.000 kişi (%80 i ülkemiz işçileri olacak), işletme döneminde 7000 kişi çalışacaktır.

insan kaynağı

Bu nüfusla beraber santralin kurulacağı bölgede hastane, sağlık ocağı, okul, yan sanayii, petrol istasyonu, yeni yollar vb. yeni bir hayat (neredeyse yeni bir ilçe) kurulacaktır. Rusya’da Novoronej kentinde nükleer santral inşası öncesi 1000 olan nüfus bugün 35.000’e ulaşmıştır.