Mısır ’ da Kurulacak İlk Nükleer Santral için Akkuyu Anlaşması Model Oldu

Rusya’nın Mısır’da nükleer santral kurmasına yönelik anlaşma imzalandı.

Mısır ve Rusya Mısır’ın kuzeybatısında ki El Debaa bölgesinde bir nükleer santralin kurulmasına yönelik anlaşma imzaladı. Anlaşma sonrası yapılan açıklamada; 4 adet VVER 1200 tipinde nükleer reaktör kurulacağı ve ilk ünitenin 12 yıl sonra işletmeye alınması planlandığı bildirildi.

2

Santralin finansmanı Rusya’nın Mısır’a vereceği kredinin 35 yıl boyunca santralde üretilen elektrik satışından elde edilen gelirle  geri ödenmesiyle sağlanacak.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Rusya Devlet Nükleer Şirketi Rosatom Başkanı Sergey Kiriyenko’nun hazır bulunduğu imza törenine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin katılmadı.

Anlaşma Rusya ile Türkiye arasında imzalan Akkuyu Nükleer Santral Anlaşması ile büyük benzerlikler gösteriyor.  Rusya ve Türkiye’nin nükleer alandaki iş birliğinin diğer ülkeler için bir model olduğu görülüyor. Anlaşma gereğince santralin inşası, yakıt temini, işletmesi ve bakımı Rus tarafının sorumluluğunda olacak. Santralde çalışacak Mısırlı öğrenciler önümüzdeki yıldan itibaren halihazırda Akkuyu Projesi için Rusya’ya gönderilen Türk öğrencilerin de eğitim aldığı Mephi Üniversitesinde eğitim alacaklar.