Japonya’da Takahama 3 Nükleer Reaktörü MOX Yakıtıyla Yeniden İşletmeye Alınıyor

Japonya’da Kansai Electric Power Co, Takahama nükleer santralinin 3. Ünitesini 29 Ocak’ta yeniden işletmeye almayı planlıyor.

Reaktörün yakıt yüklemesi Aralık sonunda tamamlanmıştı. Reaktöre yerleştirilen 157 yakıt demetinin 24’ü karışık oksit (mox-Uranyum Plütonyum karışımı) yakıttan oluşuyor.

Takahama 3. reaktörü, Japonya’nın Fukushima kazasından sonra zorunlu kıldığı yeni nükleer standartlara uygun hale getirilerek geri çalıştırılan 3. reaktör özelliğini taşıyacak. Kyushu Electric Power Co’nun Sendai santralindeki 1 ve 2. üniteler geçen yıl yeniden çalıştırılmıştı.

Takahama Nükleer Santralinin 4. ünitenin ise Şubat’ta yeniden çalıştırılması bekleniyor. Fukui Bölgesel Hükümeti ve Yerel Belediye reaktörün yeniden çalıştırılması için gereken izinlerini vermiş durumda.

Kansai Electric, Takahama reaktörün yeniden çalıştırılmaya başlatılmasından önce bir acil durum tatbikatı gerçekleştirdi. Üç günlük tatbikat, nükleer yakıtın erimesine neden olacak soğutucu kaybı senaryosu üzerine kuruluydu. Santral çalışanları, kabloları bir güç aygıtına bağlayarak yeni takılan geçici pompaya elektrik sağladılar. Deniz suyunu, kazana enjekte etmek için pompaya bir hortum takıldı ve bu işlem sırasında doğru prosedürlerin uygulanıp uygulanmadığı kontrol edildi. Tatbikat, Nükleer Düzenleyici Komisyonu (NRA) tarafından da takip edildi.

Japonya’da Üç nükleer santralde toplam 5 reaktör NRA’nın güvenlik değerlendirmelerinden geçerek yeniden çalıştırılma izni aldı. Tekrar çalıştırılmalarına izin verilen reaktörler; Ehime bölgesindeki Ikata 3, Sendai 1 ve 2 ile Takahama 3 ve 4 .