Japonya ’da 26 Nükleer Reaktör Tekrar İşletmeye Alınmak İçin Başvuru Yaptı

11 Mart 2011 yılında Japonya’da meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremin akabinde boyu 15 metreyi aşan Tsunami dalgaları Fukushima nükleer santralinde kaza olmasına neden olmuştu. Deprem sonrasında Japonya geçici olarak tüm reaktörlerini durdurarak güvenlik değerlendirmesi yapma kararı almıştı.

Nükleer santrallerini durduran Japonya’da elektrik fiyatları %25 oranında arttı. Ülkenin LNG ve petrol ithalat faturaları kabardı. Depremin beşinci yıl dönümünde hayatlarını kaybedenleri anmak üzere düzenlenen gecede konuşan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Nükleer Enerji olmadan Japonya’nın enerji arz güvenliğini sağlanamayacağını söyledi.

Bu süreçte Japonya’da nükleer düzenleyici yapı tamamen değişti. Nükleer santraller için kurallar Fukushima’dan alınan dersler neticesinde daha da sıkılaştı.

Yeni nükleer düzenleyici altyapısının kurulmasıyla birlikte santrallerini yeniden işletmeye almak isteyen şirketlerin başvuruları alınmaya başlandı. Bu süreçte 43 nükleer reaktörden 26’sı yeniden işletmeye alınmak üzere yeni kurulan nükleer düzenleyici kuruluş olan NRA’ya değerlendirilme talebinde bulundu. Başvuruda bulunulmayan ünitelerden bazıları başvurularını daha sonra yapacaklarını bazıları ise ömürleri dolmaya yakın santrallerini kapatma kararı aldıklarını açıkladı.

İşletmeye alınma başvurusunda bulunan 26 üniteden 4’ü NRA’dan onay aldı. Şu anda Sendai 1 ve 2 reaktörleri elektrik üretmeye devam ediyor. Takahama 3 ve 4’de işletmeye alınmıştı ancak bölge mahkemesine açılan dava neticesinde Takahama reaktörlerinin yeninden durdurulmasına karar verildi. Buna karşılık Takahama santralini işleten şirket karşı dava açtı ve süreç devam ediyor.

Sonuç olarak Japonya’da şu anda 2 nükleer reaktör çalışmaya devam ediyor ve 24 tanesi de yeniden işletmeye alınmayı bekliyor. Aynı Türkiye gibi petrol ve doğalgaz fakiri Japonya ülkenin gelecekteki elektrik üretim stratejisini rüzgâr, güneş ve nükleer üzerine kuruyor.

japonya