İklim Değişikliği Konferansı Sonrası Uranyum Fiyatları Artacak

Fransa’da yapılan İklim değişikliği konferansı sonrasında nükleer enerjinin küresel ısınmayı engelleyecek araçlardan biri olarak ön plana çıkması ve Asya’da nükleer enerjiye yönelik talep artışıyla birlikte 2016 yılında uranyum fiyatlarının artması bekleniyor.

Nükleer santrallerde yakıt olarak kullanılan uranyumun piyasa fiyatı 2011 yılında Fukushima sonrası yaşanan düşüşten sonra Çin’in sürekli artan nükleer kapasitesi ve ABD’nin para politikaları neticesinde eski seviyesine tekrar ulaşmaya başladı.

Analistler geçtiğimiz ay Paris’te yapılan iklim değişikliği konferansı sonrası ülkelerin karbon emisyonunu azaltmak için uzlaşmaları sonucunda uranyum fiyatlarının daha da artacağını öngörüyor.

Günümüzde nükleer enerji dünya elektrik ihtiyacının %11 ini karşılıyor. Nükleer enerjinin elektrik üretimindeki payının Çin ve Hindistan’ın nükleer kapasitelerini geliştirmeleri ile birlikte artması bekleniyor.

Çin kömürden elektrik üretimini azaltmak için önümüzdeki 5 yıl boyunca yılda 6 ila 8 yeni nükleer reaktörü işletmeye almayı planlıyor. Hindistan ise 2050 yılına kadar elektrik ihtiyacını nükleer enerjiden karşılamayı kendine hedef olarak seçmiş.

Bu arada Japonya’dan gelen haberlere göre geçici olarak durdurduğu nükleer santrallerini yeniden açmayı planlıyor.

Macquarie analisti Stefan Ljubisavljevic “ ‘nükleer’ kelimesi bazı insanların aklında bir ürperti getirse de Asya’daki nükleer santrallerden elektrik üretimi Fukushima öncesi döneme ulaştı. Bazı ülkede çok popüler olmasa da, nükleer enerji ile karbon emisyonu yapmadan güvenilir ve baz yük olarak elektrik üretiliyor.” dedi.

Yüksek talep tahminleri ve Amerikalı nükleer santral işletmecilerinin uranyum stoklaması sonucunda 2014 yılında 33 dolar olan uranyum ortalama  fiyatları 2015 yılında %18 artış ile 39 dolara yükseldi ve uranyum 2015 yılının en çok değer kazanan metali oldu.

Geçtiğimiz yıl ticareti en fazla yapılan ürün olan ham petrol fiyatı %35, metal fiyatlarında kıstas olan bakır fiyatı %26 ve altın fiyatı %9,4 düştü.

Amerikalı finans kuruluşları Bank of America-Merrill Lynch (BofA-ML) ve BMO Capital uranyum fiyatlarının 2018 yılında 60 dolara yükseleceği tahmininde bulundu.

uranyum 2

URANYUM ANLAŞMALARI

Dünyanın en büyük uranyum üreticisi olan Kazakistan, Çinli şirketler ile Kazakistan’da bir nükleer yakıt üretim tesisi kurmak için, dünyanın en büyük uranyum üreticisi şirketi olan Kanadalı Cameco ise Hindistan’a önümüzdeki 5 yıl Uranyum sağlamak üzere anlaşmalar imzaladı.

Bank of America-Merrill Lynch analisti Oscar Cabrera “Asya’daki nükleer kapasite artışı 2018 yılından sonra da Uranyum fiyatlarını artıracaktır” dedi.

Fukushima öncesi 60 dolar olan uranyum fiyatları 2014 yılında en düşük seviye olan 28 doları görmüştü.

Uzmanlar 2015 yılında 9.000 ila 12.000 ton olan uranyum borsasından anında tedarik edilebilecek uranyum miktarının 2020 yılına kadar 3500 tona düşeceğini söylüyorlar.

Dünya Nükleer Birliği (WNA)’den alınan bilgilere göre Dünya’da 2015 yılında 68.000 ton uranyum tüketilmiş.

Dünyanın en büyük uranyum üreticisi olan Kazakistan’ı Kanada ve Avustralya takip ederken Dünyanın en büyük uranyum tüketicisi ABD’yi Fransa ve Çin izliyor.

Bank of America-Merrill Lynch 2020 yılında Dünya uranyum tüketiminin 85.000 tona ulaşacağı öngörüsünde bulunuyor.