Güney Kore ’nin 25. Reaktörü Şebekeye Bağlandı

Kore Hidro ve Nükleer Elektrik Şirketi (KHNP) Shin Kori Santralinin 3. Ünitesinin şebeke bağlantısının yapıldığını açıkladı.

Shin Kori 3 Reaktörü Güney Kore’nin tasarlayıp inşa ettiği ilk Gelişmiş Basınçlı Su Reaktörü (APR1400) olma özelliğini taşıyor.

Nükleer Güvenlik ve Emniyet Komisyonundan 30 Kasımda işletme lisansı alan reaktöre 4 Kasımda yakıt yüklenmeye başlandı ve toplamda 241 yakıt demeti yerleştirildi.  Reaktör 29 Aralık 2015’te ilk kez kritikliğe ulaştı. (Kritikliğe ulaşmak: her fisyon olayı sonrasında zincirleme reaksiyonun sürdürülebilmesi için yeterli sayıda nötronun açığa çıkması durumu)

KHNP ilk kritiklikten sonra işletmeye alma testlerini sürdürüyor. Test sürecinde reaktörün gücü kademeli olarak artırılarak tam kapasiteye ulaşılacak.

Testlerin bitmesiyle reaktörün Mayıs ayı içerisinde ticari işletmeye girmesi planlanıyor. Shin Kori Güney Kore’nin işletmedeki 25. Reaktörü olacak. Aynı santralin inşası süren 4. Ünitesi 2017’de işletmeye alınacak.

Önümüzdeki yıllarda Güney Kore iki adet APR 1400’ü daha Shin Haul santralinde inşa etmeyi planlıyor.

Güney Kore’de işletmeye alınan APR 1400 reaktörünün aynısından 4 adet Birleşik Arap Emirlikleri’nde inşa ediliyor. Bu 4 ünite 2020 yılına kadar işletmeye alınmış olacak.