Dünya’dan Kısa Kısa Nükleer Haberler

Hindistan Nükleer Projeleri Hızlandırmak İçin Kesenin Ağzını Açtı

Hindistan nükleer projelerini hızlandırmak için bütçeye ekstra 442 milyon Dolar ekledi. Hindistan Maliye Bakanı Arun Jaitley 29 Şubatta yaptığı açıklamasında; Hükümetin 15 -20 yıl içeresindeki nükleer enerji planları hayata geçirmek için detaylı bir planı olduğunu söyledi.

Hindistan’ın işletme halinde 21, inşa aşamasında 6 reaktörü bulunuyor. Hindistan ayrıca dünya ülkeleri ile de ikili anlaşmalar imzalıyor ancak nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmasını imzalamadan bu anlaşmalar yürürlüğe giremeyecek.

Hükümet Nisan 2015’te önümüzdeki yıllarda da 9 eyalette, 10 farklı sahada yeni nükleer santral planlarının olduğu açıklanmıştı

hindistan

OECD NEA: Dünya Nükleer Santralleri Risklere Karşı Daha Dayanıklı

NEA_quadri

OECD Nükleer Enerji Ajansı (NEA)’nın Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Organizasyonu Genel Müdürü William Magwood; “2011 yılında yaşanan Fukushima Daiichi olayından sonra Dünya genelinde nükleer santrallerde yapılan nükleer güvenlik iyileştirmelerinin uygulanması ile nükleer santrallerin farklı kaza senaryolarına karşı daha dayanıklı” dedi.

OECD NEA’nın yakın zamanda yayınladığı raporda nükleer santrallerde yapılan iyileştirmelerin detaylar yer aldı. Bu raporda; nükleer santral sahalarında yer alan mobil güç sistemleri ve soğutma ekipmanları ile farklı kaza senaryolarına karşı uygulanacak esnek güvenlik önlemleri yaklaşımları yer aldı.

Çin Nükleerde Gözünü Dünya Pazarına Dikti.

Çin Ulusal Nükleer Şirketi (CNNC) Başkanı Sun Qin Xinhua haber ajansına yaptığı açıklamasında “en az 30 nükleer reaktörü dünya pazarına sunmayı hedefliyoruz” dedi. CNNC Brezilya, Mısır, Birleşik Krallık, Fransa ve Ürdün ile nükleer alanda ikili işbirliği anlaşmaları imzaladı.

Bill Gates: “ Nükleer enerji alanında en inovatif yatırımları Çin yapıyor”.

Microsoft Chairman Bill Gates (L) looks on during a news conference at company headquarters in Redmond, Washington June 15, 2006. Microsoft announced that effective July 2008 Gates will transition out of a day-to-day role in the company to spend more time on his global health and education work at the Bill & Melinda Gates Foundation. After July 2008, Gates will continue to serve as the companyÍs chairman and an advisor on key development projects. Robert Sorbo/Microsoft/Handout

Microsoft’un ve TerraPower şirketlerinin kurucusu Bill Gates VOX’a yaptığı açıklamasında Çin’in nükleer enerji alanındaki inovasyonlara diğer ülkelerden çok daha fazla destek verdiğini söyledi. ABD ve Kanada’nın da bu alanda çalışmaları olduğuna değinen Gates Çin’in tasarımlar üzerinde çok daha fazla deney yaptığını belirtti.

Çin Ulusal Nükleer Şirketi ve TerraPower ortaklaşa geliştirilen Sodyum Soğutmalı Hızlı reaktörün ilk ünitesini Çin’de inşa edecekler ve bunu 15 yıl içerisinde ticari olarak Dünya pazarına sunacaklar.

Sanmen 1 Nükleer Reaktörünün Sonuncu Soğutucu Pompasının Kurulumu Tamamlandı.

AP1000 reactor coolant pump - 460 (Curtiss-Wright)

Çin’in Zhejiang bölgesinde inşası devam eden Sanmen Nükleer Santralinin 1. Ünitesinin son soğutma pompası olan 4. Pompanın da kurulumu tamamlandı.

ABD yapımı pompaların kurulumu planlanandan 6 gün önce gerçekleştirildi. Sanmen 1’in Eylül 2016’da işletmeye alınması planlanıyor. Bu ünitenin devreye girmesi ile Westinghouse tasarımı ilk AP1000 reaktörü çalışır duruma gelmiş olacak.