Çin Kendi Nükleer Yakıtını Üretti

Çin Genel Nükleer (CGN) Şirketi kendi geliştirdiği yakıt elemanı ve kontrol elemanlarını ışınlama testlerinin yapılması için Ling Ao Nükleer Santralinin 1. Ünitesinin reaktörüne yükledi.

Şirketten dün yapılan açıklamaya göre 4 adet STEP-12 yakıt elemanı ile 4 adet CZ zirkonyum alaşımlı kontrol elemanı 14 Şubatta reaktöre yerleştirildi.

Nükleer reaktörler için yeni tip bir yakıt geliştirildiğnde bunların uygunluğunu ve performansını denetlemek için ışınlama testinin yapılması bir zorunluluktur. Bu testlerle yakıt elemanının ışınlama, korozyon ve mekanik özellikleri doğrulanır.

CGN açıklamasında; “Ling Ao reaktöründe testlerin tamamlanmasından sonra yakıt elamanları, zırhın üzerindeki oxide filmin gözle muayenesi ve kalınlık ölçümü gibi konuları içerecek şekilde ayrıntılı bir fiziki muayeneden geçirilecek, ulaşılan sonuçlara göre kullanılan bileşenlerin radyasyon dayanımı görülecek ve tasarım buna göre optimize edilecek” denildi.

STEP 12 yakıt elemanları ve CZ zirkonyum alaşımlı kontrol elemanlarının hem Çin’de mevcut işletmedeki santraller için hem de ülkenin kendi imkânları ile geliştirdiği 3. Jenerasyon santrallerde kullanılabileceği ifade ediliyor.

Başlıksız-1