Brezilya İlk Nükleer Simülatörünü Kurdu

Brezilya ülkenin ihtiyaç duyduğu nükleer santral operatörlerini yetiştirmek üzere ilk simülatörünü Angra Nükleer Santralinde kurdu.

 Angra 1 reaktörü kontrol odasının birebir kopyası olan tam kapsamlı simülatörün imalatı, montajı, testleri ve işletmeye alınması İspanyol mühendislik şirketi Tecnatom tarafından yapıldı. Proje anlaşması Ocak 2012’de imzalanmıştı.

angraa

Simülatörün fabrika kabul testleri Mayıs 2014’te Madrid yakınlarındaki Tecnatom’un San Sebastian fe los Reyes fabrikasında yapıldı. Testten sonra simülatör sökülerek Brezilya Mambucaba’daki eğitim merkezine taşındı. Kasım 2014’te Brezilyada son testleri tamamlandı ve eğitime hazır hale getirildi.

Simülatörde kullanılan simülasyon modelleri, grafik kullanıcı arayüzü, donanım arayüzü ve konfigürasyon yönetim sistemi teknolojileri tamamen İspanyol Tecnatom’a ait.

Santrali işleten Eletronuclear Şirketinin İşletme ve Pazarlama Müdürü João Carlos da Cunha Bastos “ Angra 1’in kurulumunda bazı zorluklar yaşamıştık ama zamanla bunların üstesinden geldik,  yakın zamanda ünitede bazı değişiklikler gerçekleştirdik, özellikle buhar üreteçlerinin ve reaktör kabı muhafazasının değişmesi ünitenin performansını iyi derecede artırdı, yaptığımız bu değişikliklerle santralin ömrünü uzattık, artık 2024 yılına kadar ünite güvenle elektrik üretecek” dedi.

Nükleer santrallerde simülatörler reaktör operatörlerinin hem kariyerlerinin başında hem de sürekli eğitimlerinde çok önemli ekipmanlardır. Simülatörlerde reaktör kontrol odasının bire bir kopyasında öğrenciler, hem normal işletme koşullarında hem de acil durumlarda reaktör işletilmesini pratik olarak öğrenme imkanı bulurlar. Angra 1 Simülatöründe her yıl her biri 5 öğrenciden oluşan 11 grup eğitim alacak. Simülatör kurulmadan önce Brezilyanın nükleer santral operatörleri eğitimlerini İspanya’ daki Almaraz santralinde alıyorlardı.

Brezilya’da günümüzde işletme halinde 2, inşa halinde ise 1 reaktör bulunuyor. Simülatörün kurulduğu Angra 1 reaktörü 625 MW gücünde ve 1982 yılında işletmeye alınmış. Aynı sahadaki Angra 2 reaktörü ise 1350 MW gücünde ve 200 yılından beri çalışıyor.