Belçika 10 Yıl daha Nükleer Enerjiye Devam Kararı Aldı

Belçika Federal Nükleer Düzenleyici Ajansı, 40 yıllık işletme süresini dolduran Doel Nükleer Santrali’ne 10 yıl daha çalışma izni verdi.

Doel Nükleer Santrali’ni işleten Electrabel şirketinin Nisan 2015’te yaptığı işletme ömrü uzatma başvurusu Federal Nükleer Düzenleyici Ajansı tarafından onaylandı. Yapılan başvuruda santralin 10 yıl daha çalışabilmesi için yapılacak modernizasyon çalışmaları hakkında bilgiler yer alıyor.

Belçika’da 2003 yılında çıkarılan yasa ile nükleer santrallerin çalışma süresi 40 yıl ile sınırlandırılmıştı. Ancak, Temmuz 2015’te bu yasa nükleer santrallerin düzenleyici kuruluştan izin alınması halinde 10 yıl daha çalışabileceği şekilde değiştirildi. Bu değişiklik ve düzenleyici kuruluşun izni sonucunda Doel 1, 15 Şubat 2015, Doel 2 ise 1 Aralık 2025’e kadar çalışabilecek.

Şubat 2015’te 40 yılını doldurduğunda kapatılan Doel 1 Ünitesi, düzenleyici kuruluşa sunulan eylem planındaki modernizasyon faaliyetleri tamamlandığında tekrar işletmeye alınacak. Electrabel yetkilileri ünitenin 15 Aralık 2015’te tekrar işletmeye gireceğini belirttiler. Düzenleyici kuruluş yetkilileri, Doel 1’in reaktör basınç kabında ultrasonik muayene yapıldığını, aynı yöntemle test ve muayenelerin Doel 2 ünitesi yakıt değişimi için durdurulduğunda orada da yapılacağını açıkladılar.

Belçika’da halihazırda 7 nükleer reaktör bulunuyor. Electrabel’ in 40 yaşını dolduran diğer reaktörleri içinde 10 ar yıllık işletme ömrü uzatma talebi yapması bekleniyor.