Almanya Nükleer Füzyon Yolunda

Wendelstein 7-X füzyon cihazı üzerine çalışan Alman bilim adamları stelatör tipi füzyon cihazının işlevselliğini kanıtlamak üzere bir dizi deneye başladılar.

Nükleer füzyon 1950 yılından itibaren birçok bilim adamının hayali oldu. 3 Şubat 2016 tarihinde Alman bilim adamları bu hayali gerçekleştirmede önemli bir adım attı.

Greifswald Bölgesinde yer alan Max Planck Enstitüsünde çalışan bilim adamları Şansölye Angela Merkel’in de katıldığı törenle Wendelstein 7-X füzyon cihazına hidrojen enjekte ederek kısa bir süre için hidrojen gazını plazma haline getirdiler.

Cihaz plazmadan enerji üretmeyecek ancak yapılacak birçok deney ile burada yapılan tasarım ile elektrik üretilip üretilemeyeceği ortaya çıkarılacak.

Wendelstein 7-X füzyon cihazı üzerinde çalışan bilim adamı Hans-Stephan Bosch “ Tamamen beklentilerimizle uyumlu şekilde saniyenin dörtte bir zaman aralığında 80 milyon derecelik bir sıcaklıkta cihazda ilk hidrojen plazması elde edildi” dedi.

Füzyon enerjisinde gelecek için umut veren 2 tasarım üzerinde çalışılıyor. Bunlardan biri Fransa’da yürütülen tokamak; Uluslararası Termonükleer Araştırma Reaktörü (ITER) ve Almanya’daki Wendelstein 7-X stelatörü.

Wendelstein 7-X cihazında 4 yıl boyunca yapılacak deneylerde sıcaklık yavaş yavaş artırılarak plazma süresinde artış sağlanmaya çalışılacak. 20 Megavatlık tam güç ile ısıtma yapılır ve 30 dakika boyunca plazma sağlanabilirse, stelatörlerin tokamaklara göre daha avantalı olduğu ispatlanmış olacak. Çünkü stelatör tasarımı sürekli çalışabilirken, tokamak tasarımı belli atmalar yaparak çalışabiliyor.