Almanya Kömüre Doymuyor

Geçtiğimiz günlerde Almanya’da 1600 MW’lık yeni bir kömür santralinin açılışı yapıldı.

Alman enerji komisyonu yeni açılan kömür santrali nedeniyle yaptığı açıklamada Enerji Bakanlığının 2020 hedeflerini tutturması için yıllık karbon salımlarının üç kat daha azaltılması gerektiğini söyledi.

 

almanya kömür

2015 yılında Almanya enerji üretiminin %30’u yenilenebilir enerjiden karşılandı. Ancak 2020 yılı hedeflerine göre 1990 yılının sera gazı salımlarının %40’ına ulaşılması gerekiyor. Açılan yeni kömür santralleri ile bu hedeflere ulaşmanın çok zor olduğuna değinen Enerji Komisyonu başkanı Andreas Löschel, toplam karbon emisyonunun hızlı bir şekilde azaltılması gerektiğine dikkatleri çekti. Komisyon üyesi Andreas Löschel, Şu anda yıllık 9 milyon ton karbon salımını azaltan Alman enerji sektörünün bu rakamı 27 milyon tona çıkarması gerektiğine değindi.

coalvre1

Almanya 2021 yılında nükleer santralleri kapatmayı hedefliyor. Yenilenebilir santrallere olan yatırım artsa da ülkenin enerji ihtiyacını karşılamak için kömür santrallerine de yatırımlar sürüyor. Bu durum bazı kesimlerin endişelerini artırmakta ve açılan kömür santralleri AB’nin 2020 hedefleri bağlamında öngördüğü sera gazı salımlarının tutturulamaması yönünde tartışmaları alevlendiriyor.

Kaynak: http://www.dw.com/en/german-co2-emissions-targets-at-risk/a-18862708