Akkuyu’nun İkizi Novovoronezh II Bu Yaz Devreye Giriyor

Atomstroyexport (ASE) Rusya’nın ilk 3+ Nesil Reaktörü olan Novovoronezh II’nin bu yaz devreye alınacağını duyurdu. 24 Mart 2016 tarihi itibari ile reaktöre ilk yakıt yüklemesi yapıldı.

3+ Nesil VVER 1200/392 M tipindeki Novovoronezh II Reaktörü 1114 MWe gücünde olacak. VVER 1000’in geliştirilmiş versiyonu olan VVER 1200’ü Gidropress tasarladı. (VVER: Voda-Vodyanoi Energetichesky Reaktor- Tükçe: Su Soğutmalı-Su Yavaşlatıcılı Enerji Reaktörü) Novovoronezh II aynı zamanda Türkiye’ye kurulacak Akkuyu Nükleer Santralinin de referans santrali olma özelliği taşıyor.

Rusya’da nükleer düzenleyici kuruluş olan Rostehcnadzor, 23 Mart 2016’de reaktöre ilk kritiklik ve ticari işletme izni veren “İşletme Lisansını” verdi.

novo2

Bu gün itibarı ile reaktöre bulunması gereken 163 yakıt elemanının 108’i reaktöre yüklendi. Yakıt yükleme işlemi 2 Nisan’da tamamlanacak. ASE’nin yaptığı açıklamaya göre fiziki başlatma aşaması 55 gün sürecek sonrasında ise sıcak testler yapılacak. Ticari işletmeye girişin ise bu yaz sonunda gerçekleşmesi bekleniyor.