ABD’li Bilim Adamları NASA için 50 gr Plütonyum Üretti

Amerikalı bilim adamları 30 yıl sonra ilk defa laboratuvar ortamında plütonyum 238 üretti.

ABD Enerji Bakanlığının Oak Ridge Ulusal Laboratuvarında araştırmacılar 50 gram radyoaktif izotop yapmayı başardı.

Diğer izotoplardan farklı olarak, plütonyum 238 daha stabildir ve tehlikeli boyutta radyasyon yaymaz, bu özelliği sayesinde termal güç üretimi dahil bir çok bilimsel uygulamada kullanılabilir.

Plütonyum 238 parçalandığında açığa çıkan ısı uzay araçları ve bunlarda kullanılan cihazların güç ihtiyacını karşılayabilir. Bilim adamlarının ürettiği 50 gram yeteri derecede saflıkta ise, NASA bu plütonyumu gelecek uzay görevlerinde kullanabilir.

Araştırmacılar 1985’den beri Oak Ridge tesislerinde plütonyum üretmemişti. Şimdi tesisin üretim kapasitesini artırmaya çalışıyorlar.

Laboratuvarın yenilenen Plütonyum Üretim Projesi Başkanı Bob Wham “ Prosesi otomatikleştirip kapasitemizi artırdığımızda, NASA’nın derin uzay araştırmaları için kullanabileceği uzun vadeli radyoizotop güç sistemlerini üretme yeterliliğine sahip olacağız” dedi.

NASA yaklaşık 35 kg Plütonyuma sahip olmak istiyor, bu miktarın yarısı NASA’nın önümüzdeki 10 yıllık ihtiyacına yetecek seviyede. Ancak NASA’nın Mars ve daha ötesine insanlı ve insansız görevler için çok büyük planları var.

NASA mühendislerinin mevcut üretilenden daha çok izotopa ihtiyaç duyuyor. ABD Enerji Bakanlığı da bu ihtiyacı karşılamak için konuya gereken önemi veriyor.

Proje Başkanı Wham” Başlangıçta ürettiğimiz 50 gramlık Plütonyum oksit prosesin çalıştığını gösterdi, şimdi projenin ileri aşamalarına geçmeye hazır durumdayız” dedi.