Almanya’da Çarkları Kömür Döndürüyor

Almanya 2015 yılında elektrik ihtiyacının %30’unu yenilenebilir enerji kaynaklarından elde etti ve bunun reklamını dünya çapında çok iyi yaptı.

Almanya’nın “yenilenebilir enerjiye dönüşü” ile ilgili haberler bazen öyle abartıldı ki, halk arasında “Almanya elektriğinin % 70 ini güneş ve rüzgârdan üretiyormuş” gibi bir algı oluşmaya başladı. Ancak mesele hiç de öyle değil, Almanya’da kömür santrallerinin sayısı da hızla artıyor. Geçtiğimiz yıl Almanya elektriğinin %21’ini güneş ve rüzgardan üretirken %43’ünü de kömürden üretti.

Tablo1: Almanya elektrik üretiminin kaynaklara göre dağılımı

chart

 

Fosil yakıtlardan enerji üretimine son verilmesi konusunda ülkede yoğun tartışmalarla devam ediyor. Kömürü eleştirenler, Paris İklim Zirvesinin hedefi olan , 2050 yılına kadar elektrik üretiminin %80’inin CO2 salımı yapmayan kaynaklardan sağlanması konusunda sürecin hızlandırılmasını istiyorlar.

Buna karşıt görüş ise genellikle ticaret örgütleri ve 16000 kişiye istihdam sağlayan kömür bölgelerinden geliyor.

Geçtiğimiz yıl Almanya’da 178 milyon ton kömür çıkarıldı ve bunların çoğu madenlere yakın bölgelerde yer alan kömür santrallerinde elektriğe çevrildi.

Almanya’da hem taş kömürü, hem de linyit kömüründen elektrik üretiliyor. Düşük kalorili linyit yakıldığında daha fazla CO2 salımı gerçekleşiyor. Ayrıca linyit santrallerinin elektrik talebine karşı esnek çalışma kabiliyetleri de çok az.

Elektrik ihtiyacının tavan yaptığı saatlerde kömür santralleri çok iyi para kazanabiliyor. Ancak yenilenebilir enerji kaynaklarının şebekede önceliği var, güneş santralleri genellikle gün ortasında en yüksek kapasiteye ulaşıyor, rüzgarın ise ne zaman tavan yapacağı çok belli olmamakla birlikte elektrik üretiminde %15 gibi yüksek bir paya sahip.

Rüzgar’ın şebekeye katkısının çok büyük olduğu zamanlarda Kömür santralleri kapasitelerini düşürmek zorunda kalıyorlar. Buna rağmen geçtiğimiz yıl ülke elektrik ihtiyacının %43’ü kömürden sağlandı.

Medyada da sık sık duyduğumuz üzere Almanya 2022 yılına kadar ömrü dolan tüm nükleer santralleri kapatmayı planlıyor. Ancak 2020 yılı hedeflerine göre 1990 yılının sera gazı emisyonunun %40’ına ulaşılması da gerekiyor. Açılan yeni kömür santralleri ile bu hedeflere ulaşmanın çok zor olduğuna değinen Enerji Komisyonu başkanı Andreas Löschel, toplam karbon emisyonunun hızlı bir şekilde azaltılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Almanya’da yenilenebilir santrallere olan yatırım artsa da ülkenin enerji ihtiyacını karşılamak için kömür santrallerine de yatırımlar sürüyor. Tablolarda da görüleceği üzere Almanya’da Fukushima sonrası 6185 MW kömür santralini devreye alınmış, 6912 MW kapasitedeki kömür santrali ise inşa ve planlama aşamasında.

Almanya nükleer santrallerden üretemeyeceği elektriğin boşluğunu iddia edilenin aksine rüzgar ve güneşten değil kömür ile dolduruyor. Küresel ısınmanın bu denli zirveye ulaştığı zamanlarda dünyanın en çok elektrik tüketen ülkelerinden birisi olan Almanya’nın kömüre yönelişi sera gazı emisyonunda belirlenen hedeflerin tutturulması önünde büyük bir engel teşkil ediyor.

 

Tablo2: Fukushima sonrası Almanya’da işletmeye alınan kömür santralları

Ünite Adı Yapan Şirket Kapasite (MW) Durumu Yeri
RDK (Karlsruhe) Unit 8 EnBW Kraftwerke AG 910 İşletmede Karlsruhe
Luenen Trianel Trianel Power Kohlekraftwerk Lünen GmbH & Co. KG 810 İşletmede Luenen
Neurath BoA 2 (Unit F) RWE Power AG 1100 İşletmede Grevenbroich
Neurath BoA 3 (Unit G) RWE Power AG 1100 İşletmede Grevenbroich
Westfalen Unit E Kraftwerksgesellschaft Steinkohlendoppelblock Westfalen GmbH & Co. KG (GEKKO) 800 İşletmede Hamm
Walsum Unit 10 STEAG GmbH (51%), Energie Versorgung Niederösterreich (EVN) (49%) 790 İşletmede Duisburg
Boxberg Unit R Vattenfall Europe AG 675 İşletmede Boxberg
TOPLAM 6185

 

Tablo3: Almanya’da inşa edilen ve planlanan kömür santralları

Ünite Adı Yapan Şirket Kapasite (MW) Durumu Yeri
GKM (Mannheim) Unit 9 GKM AG (Großkraftwerk Mannheim AG) 912 İnşa Halinde Mannheim
Moorburg Unit A Vattenfall Europe AG 865 İnşa Halinde Hamburg
Moorburg Unit B Vattenfall Europe AG 865 İnşa Halinde Hamburg
Stade Dow Chemical Dow Deutschland Anlagengesellschaft mbH 920 İzin aşamasında Stade
Wilhelmshaven GDF Suez GDF Suez Energie Deutschland AG, BKW FMB Energie AG (33%), WSW Energie & Wasser AG (15%) 830 İnşa Halinde Wilhelmshaven
Datteln Unit 4 E.ON Kraftwerke GmbH 1100 İnşa Halinde Datteln
Westfalen Unit D Kraftwerksgesellschaft Steinkohlendoppelblock Westfalen GmbH & Co. KG (GEKKO) 800 İnşa Halinde Hamm
Profen MIBRAG (Mitteldeutsche Braunkohlengesellschaft) 660 İzin aşamasında Elsteraue
TOPLAM 6952