Yüzen Rus Nükleer Santrali!

Rus haber sistesi Nuclear.ru da yer alan bir habere göre yüzen ilk Rus nükleer santralinin Chukotka bölgesinde yapılması planlanlanıyor. Yüzen nükleer santralin yapılacağı limanın Rusya’ya yaklaşık maliyetinin 78,5 milyon dolar olması öngörülüyor. Akademik Lomanosov ismi verilen 70 MW kapasiteli yüzen santralin toplam maliyetinin ise yaklaşık 750 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor.

Haberde ayrıca, “China General Nuclear” Güç Şirketi tarafından Çin off-shore Küçük Modüler Reaktörü’nün inşaatına 2020 yılı itibariyle başlanacağı da duyuruldu.

Chukotka bölgesindeki altyapı giderlerinin beklenmedik bir maliyetinin olmadığı, yüzen ilk nükleer santral projesinde liman inşaatının 70 milyon dolar ile başlayıp, tahminleri biraz aşan bütçesinin proje başından beri tartışmalara yol açtığı açıklandı.

rus gemi 2

Rus nükleer santral kuruluşu olan Rosenergoatom; ikinci yüzen nükleer santralinin 2030 itibariyle inşasına yönelik çalışmaların olacağını duyurdu.  

Rus Devlet şirketi Rosatom’un bazı yetkilileri, yüzen nükleer santralin tamamlanmasına yönelik iyimser tahminlere yönelik şüphelere rağmen Chukotka’daki limanın teslimi bu yıl tamamlanırsa 2019 yılında santralin teslim edilmiş olacağını ifade ediyorlar.

 

http://bellona.org/news/nuclear-issues/nuclear-russia/2016-01-russian-floating-nuclear-power-plants-port-to-cost-58-million