CERN Ortak Üyeliği ile Türk Sanayisine İşbirliği Fırsatı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden (TOBB) alınan bilgiye göre, Mayıs 2015’te Türkiye’nin  Avrupa Nükleer Araştırma Örgütüne ( CERN ) Ortak Üyeliği başladı.

Bu üyelik ile Türkiye de üretim yapan sanayi firmalarının burada yapılan alım ve ihalelere katılma hakkı elde edildi. Araştırma örgütü ve üye ülkelerdeki firmalar arasında bilgi akışı ve iletişimi sağlamak, ihaleler konusunda Türk sanayicisini bilgilendirmek ve katılımlarını sağlamak üzere TOBB bünyesinde TOBB – CERN Sanayi İrtibat Ofisi kuruldu ve İsviçre de faaliyetlerine başladı. Yıllık ortalama 550 milyon İsviçre Frangı mal ve hizmet alımlarının yapıldığı merkezde, Türk firmaları için yeni pazar oluşturması yanında ileri teknoloji üretim ve Ar-Ge faaliyetlerine de bir ivme kazandıracak. CERN’deki çalışmalar, alım ve ihaleler ile TOBB-CERN Sanayi İrtibat Ofisi hakkındaki bilgiler www.tobb.org.tr/cern sayfasında yer alıyor.

cern 2

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nce bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla, CERN de yapılan çalışmalar, alımlar ve ihale prosedürleri ile ilgili teknik ve idari sunumların uzmanlar tarafından yapılacağı “Türkiye-CERN Sanayi İşbirliği Konferansı” düzenlenecek.

5 Ekim 2015 Pazartesi günü 13.00-18.00 saatleri arasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Konferans Salonunda düzenlenecek olan konferansa katılım ücretsiz olarak  www.tobb.org.tr/cernkayıt sayfasından yapılabilir.

cern 1