Japonya Sendai-1 Reaktörü Tam Kapasite İşletmede

Japonya’daki Sendai-1 Nükleer Reaktörü Tam Kapasite Çalışmaya Başladı. Sendai-2 Reaktörü de Kasım ayında işletmeye alınacak.

2011 yılında Japonya 9.1 büyüklüğünde bir depremle sarsılmış ve deprem sonrasında yaşanan tsunami sebebiyle Fukuşima Nükleer Santralinde kaza meydana gelmişti. Japonya yaşanan kaza sonrasın 48 reaktörünü geçici olarak durdurduğunu açıklamıştı.

Japonya Nükleer Düzenleyici Kurumu (NRA) Fukushima sonrasında çıkardığı yeni düzenlemeler ile nükleer santrallere bir dizi güvenlik testinden geçme zorunluluğu getirmişti.

sendai test

Yeni düzenlemelere göre gerekli değişiklikleri yapmaya başlayan 25 nükleer santral testlerin yapılıp, tekrar işletmeye girmek için NRA’ya başvuruda bulundu.

Geçici olarak durdurulan 48 reaktörden  biri olan  Kyusu Elektrik Üretim Şirketi’nin sahibi olduğu Kagoshima bölgesindeki Sendai-1 reaktörü testlerden geçerek 14 Ağustosta 2015 şebekeye bağlandı. 31 Ağustos’ta tam kapasite ile çalışmaya başlayan Sendai-1 nükleer reaktörü NRA’nın 2013 yılında güvenlik standartlarını güncellemesinden sonra tekrar çalışmaya başlayan ilk reaktör oldu.

Kyusu Elektrik Sözcüsü Tomomitsu Sakata Sendai-1 Reaktörünün sorunsuz olarak tekrar işletmeye alındığını, Eylül ayı ortasında Sendai-2 reaktörüne nükleer yakıt yüklemeye başlayıp Sendai-2’yi Kasım ayında tekrar işletmeye almayı planladıklarını bildirdi.

sendai yakıt

Japonya’nın nükleer enerjiye  geri dönüşü ülkede tartışılan en önemli konulardan biri. Nükleer santrallerinin durdurulmasından sonra Japonya çok yüksek maliyetle ithal ettiği fosil yakıtlarla elektrik üretmeye başlamış bu da ciddi CO2 emisyonuna sebep olmuştu.

Başbakan Shinzo Abe , Japonya ekonomisinin nükleer santrallerden sağladığı düşük maliyetli enerjiye bağlı olduğuna işaret ederek yeni güvenlik standartlarını karşılayan reaktörlerin çalıştırılmasını desteklediğini söyledi.