Rusya ve Mısır Arasındaki Nükleer Santral Anlaşması

Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi (Rosatom) Başkanı Sergey Kiriyenko, ülkesinin nükleer enerji alanında Mısır’la tecrübelerini paylaşmaya hazır olduğunu belirtti.

Mısır hükümetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan İbrahim Mihlib ile görüşen Kiriyenko, Dab’a Nükleer Enerji Santrali’nde, nükleer reaktör kurulması konusunda yardıma ve Mısırlı uzmanlara Rusya’da eğitim vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Mihlib de iki ülke arasındaki “tarihi ilişkilerin derinliğine ve gelişmesine” değinerek, Rusya’nın nükleer enerji santrali kurma konusunda köklü bir tecrübeye sahip olduğunu kaydetti.

Açıklamada Mısır’ın çeşitli uluslararası tecrübelerden yaralanmaya, bu kapsamda Rusya’dan da nükleer enerjiden elektrik üretimi sağlama alanında faydalanmaya hazır olduğu belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, şubat ayındaki Kahire ziyaretinde iki ülke arasında, Mısır’da nükleer santral kurulmasını içeren mutabakat zaptı imzalanmıştı. Bu çerçevede Rusya’nın Rosatom şirketi, Mısır’ın ilk nükleer santralini yapması planlanıyor.

Mısır’ın 1986’da başlatmayı planladığı Dab’a Nükleer Enerji Santrali Projesi, o dönemde meydana gelen Çernobil faciası ve finansman eksikliği nedeniyle gündemden düşmüştü. Mısır’da son dönemde yaşanan enerji sıkıntısı, nükleer enerji alanında söz konusu projeyi yeniden gündeme getirmişti.