Rus Tasarımı Hızlı Reaktör “BN-800” Tam Güç Kapasitesine Ulaştı

Beloyarsk Nükleer Santrali 4. Ünitesi olarak inşa edilen ilk ticari amaçlı hızlı reaktör BN-800 tam kapasiteye ulaştı. Geçtiğimiz yıl işletmeye alınan BN-800, günümüzde ki nükleer reaktörlerden oldukça farklı ve yeni bir konsept ile çalışıyor.

Tasarımına 1983 yılında başlanan BN-800, birçok yeniliği beraberinde getiriyor. BN-800, 4. nesil nükleer reaktörlerden sayılmakta ve sodyumla soğutulmakta. İkinci döngüde ısı sodyumdan suya aktarılmakta ve böylece buhar üretilmektedir. Yakıt tasarımı da günümüzdeki nükleer reaktörlerden farklı olan BN-800, uranyum ve plütonyumu karışık (MOX yakıt) olarak kullanılmakta. Tükettiğinden fazla yakıt üretebilecek konsept tasarımına sahip olan BN-800, kullanılmış yakıtların yeniden işlenmesini ön plana çıkaracak.

Rosengoatom (santral işleticisi) yetkilisi tarafından yapılan açıklamaya göre tam kapasite çalışırken gerekli testlerinde yapılacağını belirtti. Şuana kadar 1,3 milyar kWh elektrik üreten BN-800, yıl sonuna kadar 3,5 milyar kWh’e çıkması beklenmektedir.

BN-800, bir önceki versiyon olan BN-600’ün geliştirilmiş halidir. BN-1200 ise daha ileri tasarım olup yakın bir tarihte inşasına başlanması planlanmaktadır.