Nükleer Santraller Turizmi Bitirir Mi?

Nükleer karşıtlarının çok sık dile getirdikleri bir konudur nükleer enerji ve turizm konusu. İddialara göre nükleer santraller kurulunca Türkiye’de turizm bitecek ve çok büyük gelir kaybına uğrayacağız. Peki, gerçekte durum böyle mi? Okuyucularımız için Dünya’da nükleer santral işleten ülkeler ve turizm bölgeleri hakkında kısa bir araştırma yaptık.
1_25

Her yıl 50 milyon turistin ziyaret ettiği, Dünya’da en çok turist çeken yerlerden Paris’e 70 km uzaklıkta Nogent Nükleer Santrali yıllardır işletiliyor. Aynı santral birçok çocuğun hayallerini süsleyen Disneyland Paris’e ise 65 km uzaklıkta. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Loire Nehri Vadisi’nde, Loire Nehri üzerinde 14 adet nükleer reaktör işletmede.58 Reaktörün bulunduğu Fransa elektriğin yaklaşık %80’ini nükleer enerjiden sağlıyor.

1_28

Bir diğer Akdeniz ülkesi İspanya’da 7 nükleer reaktör işletme halinde ve ülkede 2015 yılında en çok elektrik nükleerden üretilmiş. Jose Cabreras Santrali Madrid’e 50 km, Akdeniz’den soğutulan Vandellos Nükleer Santrali, Barselona’ya 100 km, Majorkaya 200 km uzaklıkta.

vandelos

ABD’deki Indian Point nükleer santrali New York şehrine sadece 61 km uzaklıkta.

1_24

Ülkemizde nükleer santralin kurulacağı Akkuyu’nun Antalya’ya uzaklığı 300 km, Romanya’daki Cernavoda Nükleer Santralinin İstanbul’a uzaklığı olan 315 km’den yakındır.

Dünya’da turizm faaliyetleri nükleer santrallerden çok etkilenmiş gözükmüyor. Nükleer karşıtlarının oluşturmaya çalıştığı nükleer turizmi bitirir algısının neyi amaçladığını anlamak gerçekten güç.