Nükleer Füzyon Yatırımları

Ne yazık ki on yıllardır süren araştırmalar ve  devlet yatırımlı bilim adamlarının dünyanın her yerinde yaptıkları çalışmalar zararsız ve güvenli bir enerji kaynağı yaratmakta başarısız oldu.
Bazı girişimler bu durumu bir fırsat olarak görerek füzyon enerjisi alanında adımlar atmaya kararlı gibi duruyor.  Bu girişimler dünya çapında tanınmış büyük şirketlerden destek almaya bile başlandı.

1. Jeff Bezos

Times’ın haberine göre Amazon’un kurucusu Jeff Bezos General Fusion isimli girişime yatırım yaptı. Bezos Expeditions firmasının yatırım yaptığı General Fusion, füzyonu yaparken hidrojen atomlarını sıkıştırmak için hidrojen gazına şok gönderecek pistonları kullanmayı hedefliyor. General Fusion Kanada hükümetinden 20 milyon dolar yatırım desteği aldı. Özel girişimcilerden ise 74 milyon dolar.

2. Peter Thiel

PayPal’ın kurucularından olan Peter Thiel, Mithril Capital Management üzerinden Washington merkezli Helion Energy’e yatırım yaptı. Helion’un amacı diğer projelerden 1000 kat daha küçük ve 500 kat daha ucuza bu işin altından kalkmak. Helion’un şu anda 30 milyon dolarlık bir yatırım havuzu var ve bunun 4 milyon doları Amerikan Hükümetinden geldi.

3. Paul Allen

Microsoft’un kurucularından olan Paul Allen Tri Alpha Energy firmasına yatırım yaptı. Kaliforniya, Foothill Ranch’te bulunan Tri Alpha Energy şimdiye kadar 200 milyon dolar yatırım aldı. Şirket Haziran ayında bir hidrojen topunu 10 milyon dereceye kadar ısıtmış ve bunu 5 milisaniye boyunca tutmuştu.

Kaynak: silikonvadisi.tv