Turizm Faaliyetlerine Etkiler

Nükleer santrallerin turizm faaliyetlerine üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Dünyanın en büyük turizm merkezlerinin yakınında işletmede nükleer santraller mevcuttur.

Paris, Londra, Madrid gibi dünyanın önde gelen turizm merkezleri nükleer enerji santrallerine oldukça yakın konumdadır.

Örneğin Fransa, turizm açısından dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden birisidir. 2017 verilerine göre Paris’i 18 milyon turist ziyaret etmiştir. Paris’e daha yakından bakarsak, aşağıdaki haritada gösterilen;

Nogent Nükleer Enerji Santrali’nin 2 adet reaktörü aktif durumdadır ve Disneyland’e sadece 65 km mesafededir.

Danpierre Nükleer Enerji Santrali’nin 4 reaktörü de halen çalışmaktadır ve bu nükleer enerji santrali Paris’e 105 km uzaklıktadır.

Saint Laurent B Nükleer Enerji Santrali’nin B Bölümüne ait 2 adet reaktörü halen işletmededir ve bu reaktörler Paris’e 115 km uzaklıktadır. Saint Laurent B Nükleer Enerji Santrali ayrıva UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde bulunan Loire Nehri üzerindedir.

Belleville Nükleer Enerji Santrali de UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Loire Nehri üzerinde olup Paris’e uzaklığı 130 km’dir.

Penly ve Paluel Nükleer Enerji Santralleri Paris’e sırasıyla 130 ve 150 km mesafede olup, her iki santralde halen işletmededir, her iki santral de Manş Denizi kıyısındadır.

Bir diğer Akdeniz ülkesi İspanya’da 7 nükleer reaktör işletme halinde ve ülkede 2015 yılında en çok elektrik nükleerden üretilmiş. Jose Cabreras Santrali Madrid’e 50 km, Akdeniz’den soğutulan Vandellos Nükleer Santrali, Barselona’ya 100 km, Majorkaya 200 km uzaklıkta.

2018 yılında yaklaşık 40 milyon turist tarafından ziyaret edilerek rekor kıran İngiltere’yi incelediğimizde Londra’nın 19 milyon turist tarafından ziyaret edildiğini görmekteyiz.

Aşağıdaki haritada gösterilen;

Dungenes Nükleer Enerji Santrali Londra’ya 100 km mesafededir ve 2 reaktörü aktif durumdadır.

Sizewell Nükleer Enerji Santrali’nin bir reaktörü aktif durumda olup Londra’ya 145 km uzaklıktadır.

Gravelines Nükleer Enerji Santrali’nin 6 reaktörü çalışır durumdadır ve Londra’ya 170 km mesafededir.

Londra yakınlarında sadece işletme halindeki nükleer enerji santralleri değil işletmeden çıkarılmış nükleer santraller de bulunmaktadır. İşletmeden çıkarılmış nükleer enerji santrallerini incelediğimizde; Bradwell Nükleer Enerji Santrali Londra’ya 75 km uzaklıkta, Oldbury Nükleer Enerji 170 km uzaklıkta, Berkeley Nükleer Enerji Santrali ise 170 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Fransa’nın Bahçesi olarak adlandırılan Loire Vadisi; doğal güzellikleri, masalsı şatoları, inanılmaz güzellikteki eski evlerle bezeli şehirleri nedeniyle UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır ve bu vadiden geçen Loire Nehri üzerinde 14 adet nükleer reaktör bulunmaktadır.

Fransa’daki Loire Nehri Üzerindeki Nükleer Santraller

Dünyada nükleer santrallerin turizm faaliyetlerine katkı sağladığı örnekler de mevcuttur. Fransa’da bulunan ve aşağıda fotoğrafı görülen Civaux Nükleer Santrali’nin yanında 5000 m2’lik alanda Civaux Tematik Timsah Parkı (La Planète des Crocodiles)  bulunmaktadır.

kroko

Tematik parkta 200’den fazla timsah türü yaşamaktadır. Bu parkta Civaux Nükleer Santrali’nin soğutma suyunun %1’lik kısmı kullanılarak ısıtma sağlanmaktadır. Ve bu tematik park her yıl turistlerin akınına uğramaktadır.

Sitemizin Medya Bölümü kısmındaki Belgeseller başlığı altındaki Fransa’da Nükleerle Yaşam: “Gözlerimle Gördüm” Belgeselinde, ülkemizde Sinop ve Mersin’de kurulacak nükleer santrallerin çevresinde yaşayan halk temsilcilerimiz ile Fransa’daki nükleer tesislerin çevresinde yaşayan halk temsilcileri Fransa’da bir araya getirilmiş ve tarım, hayvancılık, turizm vb. alanlarda temsilcilerin görüş alışverişinde bulunması sağlanmıştır. Fransa’ya yapılan bu ziyarette, CEA Marcoule, Flamanville nükleer enerji santralleri ziyaret edilmiş ve bu bölgede yaşayan halk temsilcileri ile görüşülmüştür. Mersin ve Sinop Bölgesinden katılan halk temsilcileri nükleer enerji santrallerinin tarım faaliyetleri üzerine ilişkin etkileri hakkında Fransız yetkililere doğrudan sorularını yöneltme fırsatı bulmuşlar ve nükleer enerji santrallerinin söz konusu bölgelerde yürütülen turizm faaliyetleri üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını birinci ağızdan duymuşlardır.