Nükleer Elektrik Pahalı Mı?

OECD Nükleer Enerji Ajansının “Projected Cost of Electricity 2015” dokümanına göre nükleer santralden üretilen elektriğin birim maliyeti  2015 yılında %5 iskonto oranına göre ortalama 5,49 ABD senti/kWh’dir. Bu sadece elektrik üretim maliyetidir, elektrik satış fiyatı değildir. Diğer taraftan bu maliyet, kullanılan kredi miktarı, süresi, işçilik maliyetleri, proje finansman yapısı, proje süresi vb gibi faktörlerden dolayı ülkeden ülkeye değişir. Örneğin, Macaristan’da 8,16 sent; İsviçre’de ise 7,82 senttir.

Akkuyu nükleer santrali projesi kapsamında santralden üretilecek elektriğin ortalama %50’si 12,35 ABD senti/kWh’den TETAŞ tarafından satın alınacak. Bu fiyat, 2037 yılında da geçerli olacak olan fiyattır. Fiyat günümüze indirsek 6,35 ABD senti/kWh’e tekabül eder ve bu da dünya ortalamasının altındadır. Bu fiyatta eskalasyon ve hazine garantisi yok, üstelik 2037’den sonraki dönemde net karın % 20’si hazineye aktarılacak.

İngiltere, 3200 MW kapasiteli iki nükleer santral için devlet garantisinin yanı sıra, taban fiyat 13,5 cent olmak üzere 35 yıl boyunca enflasyon oranında artacak alım garantisi vermiştir.

akkusinop