Nükleer Alanda Çalışan Kadınlar Viyana’da Buluştu

Çoğu kadın 450 uzman 24-28 Ağustos 2015 tarihleri arasında Avusturya’nın Viyana şehrinde bu yıl 23.sü gerçekleştirilen “Women in Nuclear” adlı konferansta buluştu. 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) bünyesinde gerçekleştirilen “Women in Nuclear” adlı konferansta Marie Curie’den günümüze dek nükleer alanında cinsiyet eşitliği bakımından pek bir gelişme olmadığı ve bu durumu artık değişmesi gerektiği konuşuldu.

Dünyanın birçok ülkesinde üyeleri bulunan birliğin IAEA genel merkezinde düzenlenen 450’den fazla uzmanın katıldığı bu yılki olağan konferansında konuşan IAEA Başkanı Yukiya Amano bilim insanı, mühendis, güvenlik yöneticisi, denetleyici, yönetici ve avukatlık görevlerinde çalışan kadınların nükleer alanın geleceği için istikrarlı bir kalifiye personel kaynağı olduğunu kadınların IAEA’da önemli bir yere sahip olduklarını ve iş gücüne daha iyi entegre olmaları gerektiğini ve söyledi.

Amano mesajında ayrıca kadınların nükleer alanda daha iyi temsil edilmesinin çok önemli olduğunu, Ajansta kadınların özellikle önemli unvanlardaki görünürlüğünün artırılması için çalıştıklarını belirtti.

Nükleer Alandaki Kadınlar (WiN) bir ayağı IAEA’da olmak üzere küresel olarak birçok yerde şubeye sahip. Orta Doğu ve Afrika’da nükleer alandaki kadın uzmanların için iş fırsatlarının arttığına vurgu yapılan konferansta bu bölgelerde yeni WiN şubelerinin açıldığı belirtildi.

WiN Güney Afrika’nın başkanı ve ülkedeki Nükleer Düzenleyici ‘de nükleer mühendislik alanında kıdemli uzman olarak çalışan Margaret Mkhosi “Radyoaktivite bir kadın tarafından keşfedilmiş olmasına rağmen nükleer bilim erkekler tarafından domine ediliyor. Afrika’da ilerleme sağlanması için bölgedeki her gelişmede kadınlarının katkısının büyük olduğunun farkına varılması gerekiyor.” dedi

IAEA, üye ülkeler, düzenleyici organlar, araştırma merkezleri ve sivil toplum örgütlerinden gelen birçok konuşmacı nükleer teknoloji, çevre ve iklim değişikliği, nükleer emniyet ve nükleer silahlanmanın önlenmesi gibi konuları genel toplantı ve özel oturumlarda tartıştı.

IAEA Genel Müdür Yardımcısı ve Ajansın Yönetim Departmanının ilk kadın yöneticisi olan Janice Dunn Lee, bu konferans gibi diğer birçok iş ağı kurma fırsatının ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

“İş ağları kurmak nükleer alanda hiçbir zaman çalışmayı düşünmemiş ama kalifiye adayların bulunduğu bir havuza ulaşmanın çok kullanışlı bir yoludur” “Beşeri bilimlerde uzmanlaşan kadınlardan belki de sadece birçoğu nükleer alanda çalışmayı düşünebilir” Hatta beşeri bilimlerde çalışmamış birçok kadının da nükleer alanda çalışmak isteyeceğini düşünmüyorum. İşte bu benim ve umut ediyorum ki buradaki birçok insanın değişmesini beklediğini bir şeydir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bir Cinsiyet Dengesi Yakalamak

Cinsiyet Eşitliğine dair yayınlanan istatistiki bilgiler, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik bilimleri alanlarına yönelik umutsuz bir tablo çiziyor ve nükleer sektördeki kadın katılımının yavaş bir şekilde azaldığını gösteriyor. IAEA kayıtları kadınların yaptığı başvuruların artarak devam ettiğine dikkat çekiyor: normal ilanlara yapılan başvurulardan bilim ve mühendislik pozisyonlarına kadar birçok alan için başvurular son altı yıla göre %25 ile %30 oranında artış gösterdi. Ancak buna rağmen cinsiyet dengesini sağlamak için çok daha emin adımlar atılması gerekiyor. IAEA çalışanı Dunn Lee, kadınların Ajanstaki özellikle önemli unvanlardaki görünürlüğünün artırılması gerektiğini söyledi.

Nükleer Alandaki Kadınlar Küresel bir Değişiklik için Küresel bir Hareket

WiN Global, 100’den fazla ülkedeki farklı şubelerde 25.000 üyeye sahip. 1992’de kurulan bu birlikte, nükleer ve ilgili alanlarda çalışan kadınlar için dünya çapında bir destek ağı olmayı hedefliyor.