Mikro-reaktörler Mars görevi için hazır

Günümüz nükleer reaktörleri 1000 Megavat üzerinde güç üretirken uzak yerlerde madencilik ve uzay faaliyetleri için bir kaç kilovattan 50 Megavat güce kadar mikro-reaktörler geliştirilmekte. Bu reaktörler basitleştirilmiş ısı aktarma ve güvenlik sistemleri ile arıza ve kaza riski olmadan uzak bölgelerde insan müdahalesi gerektirmeden uzun süre boyunca çalıştırılabilir. Ayrıca elektrik şebekelerinde arıza durumunda hastaneler ve askeri tesisler gibi kritik altyapı tesislerine kesintisiz elektrik üretimi de sağlayabilir.

Bugün ABD’de bir düzineden fazla mikro-reaktör teknolojisi özel şirketler ve araştırma kuruluşları tarafından geliştiriliyor. NASA insanlı uzay araştırmalarını desteklemek için 2018 yılında kilovat ölçeğinde bir mikro-reaktörü başarılı bir şekilde test etti. Bir kağıt havlu rulosu ile aynı boyutta olan reaktörü soğutmak için borularla ısının elektrik motorlarına aktarılması gerekiyor. Benzer ısı aktarma teknolojisi akıllı telefonlarda, tabletlerde ve petrol boru hatlarında da başarılı bir şekilde uygulanıyor.

http://eprijournal.com/tiny-nuclear-reactors-could-transform-power-generation-for-remote-communities-and-military-sites-and-missions-to-mars/