Japonya Nükleer Santralleri Yeniden Açıyor

Fukuşima kazası sonrası geçici olarak durdurulan nükleer reaktörler bir bir işletmeye alınıyor. Shikoku Elektrik Şirketi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Ikata Nükleer Santralinin 3. Ünitesinin yeniden işletmeye geçtiğini duyurdu.

Böylece Fukuşima kazası sonrası durdurulan nükleer reaktörlerden 5 incisi işletmeye alınmış oldu. 846 MW gücündeki Ikata -3, tam kapasiteye 22 Ağustos’ta başlayacak.

Japonya’da nükleer santrallerin yeniden işletmeye alınması için öncelikle Nükleer Düzenleme Kurumu’ndan (NRA) izin alması gerekmektedir. Shikoku Elektrik Şirketi Haziran 2013’te Ikata-3 reaktörünün yeniden işletmeye alınması için başvuruda bulunmuştur. NRA geçtiğimiz haziran ayında değerlendirmelerini tamamlayıp yeniden işletmeye alma onayını veriştir. Değerlendirme sırasında reaktör ve nükleer santralin tamamını güvenli işletme gerekleri ve inşaat planları detaylı bir şekilde incelenmiştir.

ikata

Daha önce açılan nükleer reaktör şu şekildedir:

  • Kyushu Elektrik Şirketi: Sendai 1 ( Ağustos 2015 ) ve Sendai 2 (Kasım 2015) üniteleri
  • Kansai Elektrik Şirketi: Takahama 3 (Ocak 2016) ve Takahama 4 (Şubat 2016) üniteleri (Mahkeme kararı ile şuanda kapalı durumda)

Bunların dışında, 20 nükleer reaktörün de yeniden işletmeye alma çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmalarda öncelik halkın desteğinin fazla olduğu alanlara verilmektedir.

Kaynak:

http://www.world-nuclear-news.org/C-Fifth-Japanese-power-reactor-restarted-1208164.html