İspanyol Escuadrone Dünyanın İlk Radyasyon Tespit Dronunu Üretti

İspanyol Escuadrone Firması Dünyanın ilk Radyasyon Tespit Eden Dronunu Üretti. Drone radyosyon kaynaklı acil durumların yönetilmesinde kullanılabilecek

İspanyolların ürettiği küçük hava aracı üzerine yerleştirilen problar sayesinde alfa, beta ve gama radyasyonlarını tespit edebilecek. İspanya Huesca bölgesi şirketi olan Escuadrone dronda kullanılan radyasyon tespit teknolojisinin başarılı bir şekilde 2011 yılında Japonya’da kullanıldığını belirtti.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre; dron aldığı verileri eşzamanlı olarak dünyanın herhangi bir yerine askeri şifreleme protokolleri seviyesindeki güvenlik sistemi kullanarak güvenli bir şekilde iletebiliyor. Apodaca ismi verilen dron güçlü motoru ve geniş kanat açıklığı sayesine 90 dakika havada kalabiliyor.

Yerde sürekli sabit duran dedektörler ile birlikte bu dronların da kritik zamanlarda kullanılması ile oluşturulacak tespit ağı sayesinde en kritik bölgeler çabucak tespit edilecek ve böylelikle acil durum yönetiminde uzmanlara büyük kolaylık sağlanmış olacak.

(Escuadrone-Apodaca)