İran İlk Nükleer Raporunu Sundu

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran’ın yapılan anlaşmalar kapsamında nükleer faaliyetlerine ilişkin yazılı açıklama ve dokümanları ajansa sunduğunu bildirdi.

UAEA’ndan yapılan açıklamada, İran’ın nükleer faaliyetlerinin açıklığa kavuşturulması amacıyla, 14 Temmuz’da yapılan “Yol Haritası Mutabakatı” kapsamında, taahhüt ettiği yazılı bilgi ve belgeleri ajansa sunduğu belirtildi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ile UAEA Başkanı Yukiya Amano arasında nükleer anlaşmanın tamamlandığı 14 Temmuz 2015 tarihinde, İran’ın nükleer programına ilişkin bugün ve geçmişteki sorunların açıklığa kavuşturulmasını öngören bir yol haritası imzalanmıştı.

Yol haritasına göre, İran’ın 15 Ağustos’a kadar nükleer faaliyetleriyle ilgili UAEA’ya yazılı açıklamada bulunması ve istenen dokümanları göndermesi öngörülüyordu.

UAEA’nın söz konusu açıklama ve dokümanları inceledikten sonra İran’ın nükleer faaliyetlerinin muhtemel askeri boyutuyla ilgili Aralık 2015 tarihine kadar bir rapor hazırlaması bekleniyor.

Kaynak: http://www.dunyabulteni.net/haberler/338135/iran-ilk-nukleer-raporunu-sundu