Birleşik Arap Emirlikleri ‘nin ilk Reaktöründe Testlere Başlandı

Emirlik Nükleer Enerji Kurumu (ENEC), Birleşik Arap Emirlikleri(BAE)’nin ilk nükleer santral ünitesi olan Barakah 1’in soğuk hidrostatik testini tamamladığını duyurdu. Reaktör tamamen ticari işletmeye alınmadan önce bir dizi test sürecinden geçecek.

Soğuk hidrostatik testlerde, reaktörü soğutmaya yarayan birinci çevrim suyla doldurularak, reaktör soğutucu pompaları yardımıyla su döngüsü sağlanmaktadır.  Bu testle amaçlanan reaktör soğutma sisteminin bağlantı, boru ve bileşenlerinin düzenleyici standartlarına uygunluğunu doğrulamaktır. Soğutucu pompaları reaktör sıcaklığını güvenli seviyede tutmaya yardımcı olacak bileşenlerdir.

ENEC yaptığı açıklamada ayrıca  Barakah 1 ve 2 için elektrik şalt sahalarının da tamamlandığını duyurdu. Şalt sahası, santrali iletim şebekesine bağlamaktadır. ENEC ve Abu Dabi İletişim ve Dağıtım Şirketi (Trsanco) arasında ENEC’in nükleer santrallerinde üretilen elektriğin Transco elektrik hatlarıyla iletimi için geçtiğimiz hafta bir anlaşma imzalanmıştı.

Testin tamamlanması BAE’nin Enerji Müsteşarı Mater Al Nayedi, ENEC ve Kore Elektrik Güç Üretim Şirketinin (Kepco) yetkililerinin katıldığı bir törenle kutlandı.