Dünyanın Nükleer Haritası Oluşturuldu

Fizikçi ve Jeologların ortak yaptığı çalışmaya göre yer kabuğu her saniye uzaya doğru soluk bir yıldız gibi parlayan 1025 antinötrino parçacığı yayıyor. Dünya içindeki radyoaktivite sonucunda atom altı parçacıklar olarak da nitelendirilen antinötrinolar ortaya çıkarıyor.Yerin altına yerleştirilen antinötrino detektörleri sayesinde gezegenimizin binlerce yıllık radyoaktivitesi ve bu radyoaktivitenin dünya yüzeyinde nasıl dağıldığına ilişkin bilgileri veren antinötrino haritası oluşturuldu. Oluşturulan antinötrino haritası, dünyanın derinlikleri hakkında ipuçları veriyor.

antineutrino

Bilim adamları AGM2015 başlıklı projeyle antinötrino dedektörleri kullanarak gezegenin radyasyon haritasını ortaya çıkardılar. Scientific Reports dergisinde online olarak yayınlanan harita dünyanın oldukça radyoaktif bir yer olduğunu gösterdi.

antineutrino2

Dünyanın ilk “nükleer” haritası, bilim adamlarının nükleer reaktörler tarafından oluşturulan insan yapımı radyasyon kaynaklarını izlemelerine yardımcı olacak. Antinötrino emisyonları ile doğal bir resim oluşturmak için biri Japonya ve bir diğeri İtalya’da olmak üzere iki tür dedektör kullanılarak veri toplandı.

antineutrino3

Maryland Üniversitesi jeoloji profesörü William McDonough, bir jeolog olarak dünyanın iç yapısı hakkında daha fazla bilgi edinecekleri için oldukça heyecanlı olduğunu söyledi. McDonough ayrıca bu projenin çeşitli zaman dilimlerinde gezegenin yakıt bütçesi hakkında temel bilgilere erişmeye izin vereceğini ve dünyanın derinliklerindeki yapıyla ilgili yeni ve heyecan verici detayları ortaya çıkarabileceğini düşündüklerini ifade etti.

Kaynak:

 http://www.nature.com/articles/srep13945

http://www.ultralytics.com/agm2015