Çin’in Yeni Ünitesi Şebekeye Bağlandı

Çin’in Fujian bölgesindeki Fuqing nükleer güç santralinin 2. Ünitesi elektrik şebekesine bağlandı. Bu ünitenin yıl sonunda hizmete girmesi bekleniyor.

Santral sahibi China National Nuclear Corporation (CNNC) 1087 MWe CPR-1000 basınçlı su reaktörünün (PWR) şebekeye bağlandığını duyurdu.
2. ünitenin inşasına 2009 Eylül ayında başlanılmıştı. 157 yakıt düzeneği Mayıs ayında reaktör çekirdeğine monte edildi ve ünitenin nükleer ada sıcak testi de bu işlemin ardından başarıyla tamamlandı. Ünite, ilk önemini 22 Temmuzda elde etti.

CNNC, yük testleri, geçiş testleri de dahil olmak üzere birçok testin ünite yılın sonunda çalışmaya başlamadan önce Fuqing 2’de gerçekleştirileceğini bildirdi.

Fuqing santrali toplamda 6 adet Çin tasarımı PWR’ye ev sahibi olacak. 1. ünite 2014 Temmuz ayında başlatıldı, Ağustos ayında şebekeye bağlandı ve Kasım ayında ise çalıştırıldı. CPR-1000 reaktörlere sahip Fuqing 3. ve 4. ünite için çalışmalara 2009 Haziran ayında başlandı. 3. ünitenin 2015’in sonlarında 4. ünitenin ise 2017’de çalıştırılması planlanıyor.

CNNC, 1. ve 2. ünitelerin üretilmesindeki yerelleştirme oranının %75’in üzerinde olduğunu bu oranın 3. ve 4. ünitede ise %80’ni geçeceğini bildirdi.

Geçtiğimiz Kasım ayında CNNC, Fuqing sahasındaki beş ve altıncı ünitenin benzersiz bir Hualong One tasarımına sahip olacağını duyurdu. Çin Devlet Şurası 5. ve 6. Fuqing ünitelerinin inşasına dair nihai onayı verdi. İlk beton Mayıs ayında döküldü.