Çin, Nükleer Enerjide Gözünü İngiltere’ye Dikti

Çin, yerli nükleer endüstrisinin bağımsız olarak geliştirdiği ilk reaktör tasarımı olan Hualong One reaktörünü (HPR1000) uluslararası piyasaya pazarlamak için çalışmaları hızlandırdı.

10 Ocak tarihinde Birleşik Krallık Enerji Bakanı Jesse Norman’ın yaptığı açıklamaya göre, HPR1000 yetkilileri Jenerik Tasarım Değerlendirmesi için İngiltere Nükleer Düzenleme Kurumuna (ONR) başvuracaklarını duyurdu.

hualong 1000

“China General Nuclear” ve “China National Nuclear Corporation” kuruluşların ortak çalışmaları ile geliştirilen Hualong One reaktörü, Çin nükleer endüstrisinin uluslararası piyasadaki amiral gemisi konumunda.

Halihazırda Hualong One reaktörü, Çin Ulusal Nükleer Düzenleme kurumundan onay sertifikası almış durumda. Ancak Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı standartlarına göre, yeni reaktör tasarımları 3. taraf ülkelerin Nükleer Düzenleme Kurumları tarafından bağımsız şekilde incelenmesi gerekiyor.

“China General Nuclear” kurumu daha önce yaptığı açıklamasında  Essex bölgesindeki Bradwell Nükleer Santral projesi için 2 adet Hualong One reaktörünü önerdiklerini duyurmuştu.

Jenerik Tasarım Değerlendirmesi, adım adım bir reaktörün nükleer güvenlik, emniyet ve çevresel açıdan incelenmesi aşamalarından oluşmakta. Süreç ortalama 5 yıl sürmekte ve milyon poundlar seviyesinde maliyet çıkmaktadır.  Daha önce Hinkley Point C için planlanan EPR reaktörü Jenerik Tasarım Değerlendirmesi Aralık 2012 yılında başarıyla tamamlanmıştı.

Kaynak:http://www.jdsupra.com/legalnews/chinese-nuclear-reactor-set-for-uk-94193/