Çin İlk AP1000 Reaktörünü 2016 ‘da İşletmeye Alacak

Çin dünyada en agresif nükleer politikaya sahip ülke olarak dikkat çekiyor. Dünyada enerji talep artışında ilk sıralarda yer alan ülke, bu talebi karşılamak için işletmede olan 28 nükleer reaktöre 24 reaktör daha ilave etmek için tüm hızıyla çalışmalara devam ediyor. Çin, 2020 yılı sonunda 88 nükleer reaktörü işletmeye almayı planlıyor.

Çin nükleer politikaları bağlamında hem nükleer teknolojiyi yerlileştirmek hem de kendi teknolojisini geliştirmek içinde bir yandan projeler geliştiriyor. Yerlileştirme ve teknoloji geliştirme kurumlarından biri olan “State Nuclear Power Technology Corporation” (SNPTC) başkanı geçtiğimiz haftalarda Londra’da düzenlenen Dünya Nükleer Birliği sempozyumunda yaptığı açıklamalarda, Çin’deki ilk  3. (+) Nesil Westhinghouse tasarımı AP1000 reaktörünün  testlerine bu yılın sonunda başlayacaklarını, ticari işletmeye ise önümüzdeki yıl geçmeyi öngördüklerini duyurdu.

Wang ayrıca, AP1000 tasarımı reaktörü baz alarak geliştirdikleri CAP1400 reaktörü ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, Fukuşima kazasından öğrenilen bir çok dersin bu CAP1400 tasarımı reaktöre entegre ettiklerini vurguladı.

AP1000-cutaway-Callouts1

 

Kaynak: http://www.world-nuclear-news.org/NN-China-looks-forward-to-reactor-firsts-1409157.html