CERN Üyeliği Sonrası Türk Firması İhaleyi Kazandı

Türkiye’nin 2015 Mayıs CERN üyesi olmasının ardından Ankara’dan Dora Makine, hassas torna ve alüminyum parçaları üretimi için yapılan CERN ihalesini kazandı. Firmanın CERN’e göndereceği parçalar çarpışma ve ses deneylerinde kullanılabilecek.

Türkiye’nin CERN’e üye olması 600 milyon avroluk Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) Projesi’nden Türk firmalarının pay almasının önünü açtı. Bu kapsamda ilk siparişi Ankara firması Dora Makine aldı. TOBB’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Birlik, Türkiye’nin CERN’e ortak üyeliğini takiben, ülke firmalarının bu pazardan daha fazla pay alabilmesi için harekete geçti. Birliğin düzenlediği konferanslarla CERN bünyesinde yer alan departmanların ihtiyaçları hakkında bilgilendirme sağlandı. TOBB, kurduğu CERN Sanayi İrtibat Ofisi ile Türk firmalarının CERN’e tedarikçi olabilmeleri konusunda çalışmalarına hız verdi.

 

TOBB’dan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “CERN pazarı Türk iş dünyası için önemli bir çıkış alanı olacak ve ekonominin büyümesi için katkı sağlayacak. Kurduğumuz irtibat ofisi ve yaptığımız bilgilendirme toplantılarıyla özel sektörümüzün önünü netleştirmeyi ve yol açmayı amaçladık. Neticesinde ilk sipariş de alındı. Bu, dev pazar için ilk adım. Önümüzdeki süreçte çok sayıda Türk firmasının daha büyük paylar alacağına inanıyorum. İnovasyon ve yüksek teknoloji ekonomimizi büyütmede en büyük unsur olacak. Bu anlamda CERN’e ortak üye olmamızı çok önemsiyoruz.”

 

TOBB bünyesinde kurulan CERN Sanayi İrtibat Ofisi tarafından yürütülen çalışmalara iştirak eden Dora Makine’nin Genel Müdürü Bekir Sağlamyürek de CERN’e tedarikçi olmanın önemli bir prestij olduğunu ifade etti. Sağlamyürek, modern ve hassas ölçüm ekipmanlarıyla ürettikleri parçalarla ağırlıklı olarak yurtiçi ve yurt dışı savunma sanayi, elektronik ve makina imalatı yapan firmalara çalıştıklarını ve medikal sektörde de kendi patentli ürünlerini üreten ayrı bir üretim alt yapısına da sahip olduklarını belirtti.

cern 3

Daha önce de iki Türk firması ihalesiz olarak CERN için ekipman tedarik etmişti. CERN’de çalışan Türk bilim adamlarının İstanbul’daki EAE Makina ve Bursa’nın Yenişehir ilçesinde faaliyet gösteren MFK firmalarıyla irtibata geçmesi ve CERN yetkililerin bu firmalarda yaptığı denetim sonrası, iki firmanın ortak çalışmasıyla dünyanın en büyük mıknatısı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın detektör bölümündeki ”hadron kalorimetresi destek parçaları” Türkiye’de üretilmişti.

Üretimin tamamlanmasının ardından Cenevre’ye götürülen 36 parçadan oluşan yaklaşık 100 tonluk mekanizma, Cenevre’de monte edildi. Türk şirketleri, büyük ve çok parçalı yapının milimetrik hassaslığa sahip olmasına rağmen tek denemede üretilerek takılması nedeniyle CMS deneyine katkıda bulunan yüzü aşkın firma arasında ”Altın Ödül”e layık görüldüler.

2015 Mayıs ayında Türkiye’nin CERN ortak üyeliğinin başlamasıyla Türkiye’de üretim yapan sanayi firmaları, CERN’de yapılan alım ve ihalelere katılma hakkı elde etti. Ortalama 600 milyon avroluk mal ve hizmet alımlarının gerçekleştiği CERN’in, Türk firmaları için yeni bir pazar oluşturması yanında, yüksek teknolojili üretim ve Ar-Ge faaliyetlerine de bir ivme kazandırması bekleniyor. TOBB bünyesinde kurulan Sanayi İrtibat Ofisi de CERN’e üye ülkelerin sanayi ve endüstri firmalarının ihale süreçlerine katılımda koordinasyonu sağlamak üzere görev yapıyor ve ihale süreçlerine ilişkin detaylı bilgiler sunuyor. Bundan sonraki süreçte daha fazla Türk Şirketinin CERN’de ihaleler alması bekleniyor.

cern 1