Birleşik Arap Emirlikleri’nde Nükleere Yoğun İlgi

Abu Dabi Politeknik Üniversitesinde Nükleer Teknoloji bölümünde okuyan öğrenci sayısı geçtiğimiz yılın 4 katına çıktı.

Önümüzdeki ay bölümden 65 öğrenci mezun olacak bu sayı geçtiğimiz yıl 17 idi.

Emirlikler Nükleer Enerji Şirketi (Enec) önümüzdeki 3 yıl içerisinde bu öğrencilerden 63 ünü işe alacak.

Ras Al Khaimah bölgesinden 21 yaşındaki öğrenci Naser Al Shehhi “kariyerime nükleer teknoloji alanında devam etmem için ailem beni teşvik etti, nükleer teknoloji harika bir bölüm burada sadece teorik değil aynı zamanda pratik bilgiler de öğreniyoruz, ayrıca bir çok insan petrolmüzün biteceği bir günün geleceğine inanıyor, şu an yaşanan petrol krizinden dolayı bütçe tarafında biraz sıkıntılar yaşıyoruz, bunu için enerji üretiminde petrolden başka kaynaklar bulmak bizim için çok önemli” dedi.

Al Shehhi ve arkadaşları eğitim hayatları süresince 9 ay Güney Kore’de bir nükleer santralde staj yaptılar.

Al Shehhi “ Kore’de aldığımız eğitim harikaydı, okulumu bitirdiğimide Enec şirketinde radyasyondan korunma uzmanı olarak çalışmayı planlıyorum” dedi.

Abu Dabi’den  21 yaşındaki diğer bir öğrenci Khalifa Al Zaabi, “Enec’te bir süre çalıştıktan sonra radyasyondan korunma alanında Amerika ya da Kanada’da eğitimime devam etmek istiyorum, ülkemde herkes nükleer enerjiden elektrik üretmenin ne kadar ilginç olduğu hakkında konuşuyor, nükleer bizim için çok önemli çünkü sonsuza kadar petrolümüz olmayacak, ülkemizin enerji üretmek için yeni bir yol bulması çok önemli” dedi

Öğrenciler Enec’te Çevresel radyasyon seviyelerini izleme ve Geiger Muller dedektörleri ile Santral çalışanlarının radyasyon maruziyetini ölçme görevlerini yerine getirecekler.

Fujairah bölgesinden Ali Al Kaabi “ Abu Dabi’de bir nükleer santral açıyoruz, ülkemizde daha önce nükleer mühendislik alanında herhangi bir tecrübe olmadığı için buradaki liderlerden biri olmak benim için çok önemli, nükleer santral enerji ihtiyacımızın %25 ini karşılayacak ve bunu yaparken de çevreyi kirletmeyecek” dedi.

İleri Enerji mühendisliği bölüm başkanı Dr. Anthony Hechanova, Abu Dabi Polytechnic üniveristesinin hedefi 120 öğrenci olsada, bu kadar öğrencinin bile kendisini tatmin ettiğinin altını çizdi. ilk hedeflenen 65 öğrencinin yetersiz olduğuna değinen Dr. Hechanova, iddialı hedeflerinin olduğunu ve daha fazla öğrenciye ihtiyaç duydulklarını söyledi. Ayrıca yeterli seviyede farkındalığın olmadığına değinen hoca, Nükleer mühendislik bölümünde okuyan öğrencilerinin %99’unun lisedeyken ilk kez bölümü ziyarete geldiklerini belirtti. Bu sebeple öğrencilerin yarısının Abu Dabiden olduğunu söyledi. Ayrıca nükleer santralin Abu Dabi yakınlarında inşaa edildiğine değinen Hechanova, insanların evlerinin yakınında kariyer planlamasının bunun diğer bir nedeni olduğunu belirtti.

Dr Hechanova nükleer mühendislik bölümünden her yıl 60 öğrencinin mezun olmasını beklediğini belirterek “ Şu an bölüm oldukça güçlü bir isim yaptı bunu sayesinde gün geçtikçe hedefimize yaklaşıyoruz,  eğitmi kadromuzda bir eksik yok ancak bir kaç laboratuar mühendisi ve asistana ihtiyacımız var, Emirliklerde nükleer enerjiye ilgi oldukça yoğun” dedi.