Belçika Bakımı Biten Thiange 2 Reaktörünü Tekrar İşletmeye Aldı

Belçikalı Electrabel şirketi, Tihange nükleer santralinin Mart 2014’ten beri kapalı olan 2. Ünitesini 14 Aralık 2015 tarihinde tekrar işletmeye aldı. Bu ünite reaktör basınç kabı içerisinde bazı mekanik kusurlar oluşup oluşmadığına dair yapılan incelemeler nedeniyle geçici olarak kapatılmıştı.

 2012 yılında Tihange 2 ve Doel 3 nükleer güç reaktörlerinde yapılan ultrasonik muayeneler neticesinde reaktör basınç kabı içerisinde mikro çatlakların oluşmuş olabileceği öngörüldüğünden reaktörlerin çalışması durdurulmuştu. Daha sonra yapılan detaylı incelemelerde muhtemel çatlakların reaktör basınç kabı üretimi sırasında hidrojen “parçacıkları” sebebiyle oluştuğu belirlendi. Belçika Nükleer Düzenleme Kurulu  (FANC) Electrabel şirketinin hidrojen parçacıklarının reaktörlerde yapabileceği olası etkilerin daha derinlemesine incelenmesi şartıyla  Mayıs 2013’te ünitelerin yeniden çalıştırılmasına izin verdi.

Mart 2014 tarihinde Electrabel, reaktör basınç kabının mekanik özelliklerini etkileyebilecek hidrojen parçacıklarına ek testler uygulayabilmek için iki üniteyi de geçici olarak durdurdu. Bu testlerin, yaklaşık 6 hafta sürmesi bekleniyordu ancak reaktörler o günden beri kapalıydı.

Kasım 2015 ortasında FANC, reaktörlerin çalıştırılmasının güvenli olduğunu belirledikten sonra iki ünitenin de  yeniden işletmeye alınmasını  onayladı. FANC’ın yaptığı incelemelerin sonucu ile Electrabel’in “hidrojenlerin reaktör basınç kabının yapısal bütünlüğünde negatif etkisi yok” yönündeki raporu ile örtüşüyordu.

Electrabel,  Tihange 2’yi 14 Aralık saat 21:21 de yeniden çalıştırarak iletim hattına elektrik vermeye başladı.

Doel 3 reaktörünün Aralık ayı sonunda yeniden işletmeye alınması bekleniyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre bir sonraki yakıt değişiminde ünitelerin reaktör basınç kapları gelişmiş ultrasonik muayene yöntemleri  kullanılarak tekrar bir dizi incelemeden geçirilecek.