Bakan Albayrak: Nükleerde sorun yok.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat ALBAYRAK NTV canlı yayınında nükleer santral projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Rusya ile siyasi kriz yaşanında hemen Akkuyu akla geldi. İnşaatta bir durma mı oldu o takvim gerçekleşecek mi?

Bu konuyla ilgili olumsuz bir gelişme yok. Rus tarafıyla ilgili olumsuz bir açıklama şu ana kadar gelmedi. Yatırım süreci ve takvimi devam ediyor. Dolayısıyla hem Akkuyu hem de Japonya ile Sinop noktasında ikinci nükleer santral ve üçüncüyü de inşallah bu dönemde düşündüğümüz süreçte Türkiye’nin bir nükleer santral elektrik enerjisi portföyünü de ciddi bir şekilde hayata geçirme ile ilgili çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hem Rusya hem İran üzerinde bu iki ülkede enerji açısından önemli ülkeler. Türkiye ile ekonomik ticari ilişkileri önemli ülkeler. Türkiye Rusya ve İran başta olmak üzere tüm komşularıyla güvene dayalı ve söylem açısından güçlü ve istikrarlı bir siyasette güttü bugüne kadar. Bu karşılıklı söylem devam ettiği sürece bu işbirlikleri de devam eder. İran konusunda bizim haklı olduğumuz ortaya çıktı. Irak’ta söylüyorduk 10 sene sonra Türkiye’nin haklı olduğu ortaya çıktı. Suriye’de söylüyorduk haklı olduğu ortaya çıktı. Bugün Rusya ile de aynı şekilde Türkiye’nin dostluğu güvenilirliği, ilişkileri güçlü bir ülke. Türkiye bu anlamda bu şekliyle bakıyor tüm ilişkilerine.

Üçüncünün yeri konusunda netleşme var mı?

Yaklaşık 18-19 kriteri var. Bu kriterlerin karşılanması lazım. Türkiye haritası içinde bu 18-19 kritere dayalı en doğru bölgeyi seçmek lazım. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu yıl içinde netleştirip önümüzdeki 2 yıl içinde adımları atıp üçüncü nükleer santralle ilgili yürümemiz lazım. Enerji ihtiyacımız her geçen gün artan bir ülkeyiz  ve bu ihtiyacı sadece bir kaynaktan karşılamamız mümkün değil. Güvenlik konularında daha çok medya ile iletişimde olup bilgiler vermemiz gerekiyor. Dünyada 400’den fazla nükleer santral var, sırf Amerika’da 100’e yakın var. Bulgaristan’da Ermenistan’da Çernobil’den yakın santraller var. Japonya’da sıkıntı oldu nükleer santraller durdu. O zaman şunu söylemek lazım geçtiğimiz ay Japonya tekrardan çalışmalara başlıyor. Çünkü enerji ihtiyacı var. Doğal afetler her yerde olabilir. Ama bütün dünya yaparken sizde olmasın demek, bütün dünya kömürle ısınırken siz kullanmayın demek, yerli kaynakların önüne geçmek demek. Rüzgar yapalım kuşların göç yolu, hidro yapalım balıklar, kömür yapalım tehlikeli, nükleer yapalım tehlikeli. Peki o zaman bütün bu elektrikleri kapatalım mum ışığında yaşayalım.