Almanya Nükleer Üzerine ARGE’ye Hız Verdi

Füzyon reaktörleri nükleer enerjide devrim yaratacak önemli bir teknoloji. Tüm dünyada üzerinde çalışan füzyon teknolojisi, Almanların da dikkatini çekmişe benziyor.

Max Plank enstitüsünde Wendelstein 7-X adı verilen dünyanın en büyük stelatör tipi füzyon cihazı üzerinde çalışan uzmanlar, helyum plazmasını üretmeyi başardılar. 2005 yılında kurulmaya başlanan tesis 2014 Nisan ayında işletmeye alındı. O tarihten itibaren Wendelstein 7-X füzyon reaktörü vakum kabı,  süper iletken sarmalları,soğutma ve kontrol sistemiyle  bir bütün olarak test edilmekte.

wendelstein-7-x-460-thorsten-brauer-ipp

10 Aralık’ta  hazırlanan deney düzeneğinde bilgisayar kontrollü olarak oluşturulan manyetik alanda 1 mili gram Helyum’u 1,3 MW’lik kısa süreli mikrodalga sinyalleriyle ısıtarak plazma elde edildi. Saniyenin 10’da 1’i kadar bir sürede 1 milyon oC’ye ulaşan plazma deneyini sonrası açıklamalar yapan proje yürütücüsü Thomas Klinger, önümüzdeki zamanlarda Hidrojen temelli olarak aynı deneyi tekrarlayacaklarını ifade etti. Bu deneylerdeki hedeflerinin stabil bir plazma elde etmek olduklarını söyleyen Klinger, 50 saniye boyunca 1 MWt; 5-10 saniye boyunca 10 MW güç üretimi gerçekleştirmeyi öngördüklerini sözlerine ekledi.

Toplam 370 milyon Avro’ya mal olan projede kaynaklar Alman hükumeti ve AB tarafından karşılanmaktadır.