Akkuyu’nun İkizi Novovoronej İşletmeye Alınıyor

        Akkuyu’nun referans santrali  Novovronej-2 Nükleer Santralinin  işletmeye alınması için tüm hazırlıklar tamam. 26 Aralık günü Novovoronej-2 Nükleer Santralinin koruma kubbesinin dayanıklılık ve sızdırmazlık testleri yapıldı. Bunlar reaktörün işletmeye alınmaya başlanılması için yapılacak son testlerdi.

        Yapısal testlerin tamamlanması, santralin reaktör donanımının işletmeye alınması için gerekli tüm işlemlerinin tamamlandığı anlamına geliyor. Novovvoronej-2 Rusya’nın SSCB döneminden sonra sıfırdan başlayıp tamamladığı ilk reaktör olma özelliğini taşıyor. 3+ nesil olan VVER-1200 tipindeki Novovoronej-2 reaktörü 1200 MW kapasitesi ile Rusya’nın en yüksek kapasiteli reaktörü olma özelliğine sahip.

        Sistem ve bileşenlerin tüm fiziki yapısının gözden geçirildiği reaktör tesisatının soğuk ve sıcak testleri daha önceden yapılmıştı. Teknolojik sistemler Soğuk ve sıcak olmak üzere 168 kez test edildi.

        Novovoronej Nükleer Santralinin İşletme Müdürü Vladimir Povarov, “Reaktörün tamamlanmasındaki zorlayıcı aşama tamamlandı, en son olarak koruma kubbesinin alçak ve yüksek basınca karşı dayanıklılık testleri yapılmıştır.” dedi.

        Santrali işletecek Rosenergoatom ile testlerin ardından 21 Aralık 2015 günü reaktörün fiziki işletmeye alınmasına yönelik hazırlık sözleşmesi imzaladı. Reaktörde kullanılacak taze yakıt hali hazırda reaktör binası içindeki taze yakıt depolama alanında bekletiliyor.

        Santralin işletmeye alma izini için düzenleyici kuruluş Rosteknadzor’a başvuru yapıldı. Yakın zamanda Rosteknadzor uzmanlarının santrale gelmesi bekleniyor.

        İstatistiklere göre Novovoronej 2’nin inşasında 49,700 ton demir, 430,000 ton çimento, 12,500 ton boru, 28,500 ton çelik, 6,500 ton kablo ve 18,000 diğer ekipmanlar kullanıldı. Reaktörün yapı-montaj, elektrik montajı ve donanım montaj işlerinde yaklaşık 6000 kişi görev aldı.

89893