ABD’de “Enerji Haftası” Kutlandı

ABD’de “Enerji Haftası” Kutlandı

ABD Enerji Bakanlığı (Department of Energy) geçtiğimiz hafta itibariyle “Enerji Haftası” kapsamında bir çok etkinlik gerçekleştirdi. Doğalgaz, petrol ve nükleer enerjinin ağırlıklı olarak konuşulduğu etkinlikte, ABD’nin gelecek yıllarda enerji sektöründeki yeri değerlendirildi.

Nükleer enerjinin temiz, sürekli ve güvenilir bir enerji kaynağı olduğunun vurgulandığı etkinlikte, bir çok kişinin nükleer enerjiyi doğru bir şekilde tanımadığının altı çizildi.

Etkinlikte vurgulanan bazı konular şu şekilde :

  • Nükleer enerjinin ana vatanı ve dünyadaki nükleer teknolojinin geliştiricisinin ABD’de olduğu vurgulandı
  • Nükleer enerji ABD’nin “temiz enerji” olarak faydalandığı en büyük kaynaktır.
  • Nükleer santraller 18 ay boyunca  7 gün /24 saat sürekli elektrik üretir.
  • ABD’de nükleer sektörü doğrudan ve dolaylı olarak 475 bin kişiye istihdam sağlarken, milli gelire yıllık 60 milyar dolarlık katkı sağlar.
  • Barışçıl nükleer teknoloji, enerji dışında uzay, sağlık, endüstri gibi bir çok alanda kullanılır.

Nükleerin Geleceği

Etkinliklerde kendine has özelliklerinden dolayı, nükleer enerjinin gelecekte daha çok ön plana çıkacağı vurgulandı.  Ayrıca, bu kapsamda ABD’de mevcut santrallerin ömürlerinin uzatılması için çalışmaların sürdüğü, Küçük Modüler Reaktör (SMR) üzerine ARGE ve yasal düzenleme faaliyetlerinin devam ettiği, daha güvenli yakıt çevrim teknolojilerinin geliştirildiği belirtildi. Şuanda uzay araçlarında kullanılan nükleer teknolojinin oldukça heyecan verici olduğu vurgulandı.