ABD’de 20 Yıl Sonra İlk Nükleer Reaktör Devrede

Amerika’nın Tennessee eyaletinde inşa edilen Watts Bar 2 reaktöründe 23 Mayıs 2016’da kritikliğe ulaşıldı (ilk zincirleme fisyon reaksiyonu gerçekleşti). 1165 MWe kapasitesinde olan reaktör Amerika’da 1996 yılında devreye giren Watts Bar 1 reaktöründen sonra  ilk reaktör oldu. Reaktör aynı zamanda ABD’nin 21. Yüzyılda devreye giren ilk nükleer ünitesi oldu.

Watts Bar 2 reaktörü için işletme lisansını Amerikan Nükleer Düzenleyici Komisyonu (NRC) Ekim 2015’te işletme lisansı verdi. Reaktöre yakıt yüklenmesi Aralık 2015’de tamamlandı. Reaktörde ilk kritikliğe (ilk zincirleme fisyon reaksiyonu) 23 Mayıs 2016 saat 02:16’da ulaşıldı. Şu an düşük güçte çalışmaya başlatılan reaktör ileriki haftalarda tam güce çıkarak ticari işletmeye geçecek.

Bu aşamada güç ünitesinde bulunan çeşitli sistem ve kontrol araçları çeşitli güç seviyelerinde test edilecek. Santralin yaz sonuna doğru ticari işletmeye alınması planlanıyor.

Watts Bar 2 inşaatı sırasında gerçekleşen Fukushima Kazası neticesinde santralde diğer tüm ABD santrallerinde olduğu gibi NRC’nin istediği gereklilikleri yerine getirecek şekilde değişiklikler yapıldı. Bu değişikler santralde acil bir durumda kullanılacak malzeme ve ekipmanların deprem, sel, Tsunami gibi olağan üstü durumlara dayanabilecek şekilde güçlendirilmiş depolarda saklanmasını içeriyor. Bu depolar olağanüstü bir durumda santrale dışarıdan gelen elektriğin kesilmesi durumunda soğutmayı sağlayacak acil durum dizel jeneratörleri, pompalar ve diğer ekipmanları barındırıyor.

Watts Bar 2 reaktörünün tamamlanması maliyeti yönetim kurulu tarafından 4.7 Milyar dolar olarak açıklandı. Bu rakamın içinde Fukushima’da alınan dersler neticesinde santralde yapılan değişiklikler için harcanan 125 Milyon Dolar da dahil.