Mısır ’dan 26 Milyar Dolarlık Nükleer Anlaşma

Rus Atomstroyexport şirketinin yaptığı açıklamaya göre Rusya ve Mısır, Mısır’da nükleer santral kurulmasına ilişkin anlaşmayı 2016 yılının ilk çeyreğinde imzalayacak.

19 Kasım 2015 tarihinde imzalanan hükümetlerarası işbirliği anlaşması uyarınca Rus devlet şirketi Rosatom, Mısır’ın kuzeyinde Akdeniz’e kıyısı olan Dabaa bölgesinde bir nükleer santral kuracak. Söz konusu santral, Akkuyu’da kurulması planlanan santral ile aynı özelliklere sahip olacak. Anlaşma uyarınca Dabaa’da kurulacak santral,  4 adet VVER-1200 tipi nükleer reaktör içerecek. Projenin toplam maliyetinin 26 milyar ABD doları olacağı öngörülüyor. Anlaşma  Mısır’da nükleer sanayinin geliştirilmesi konusunda da işbirliği hükümlerini de içeriyor.

Mısır’ın ilk nükleer santrali Dabaa’da kurulacak
Mısır’ın ilk nükleer santrali Dabaa’da kurulacak

Mısır’da Kurulması Planlanan Nükleer Santralin Künyesi

Kurulacak Yer Dabaa
Ünite Sayısı (Reaktör Sayısı) 4
Toplam Kurulu Güç 4800 MW
Toplam İnşaat Maliyeti 26 Milyar ABD Doları

Mısır’ın yanı sıra Rusya, 2016 yılının başında, Hindistan ile de bir çerçeve anlaşma imzalayacak. Söz konusu anlaşma, Hindistan’daki Kudankulam nükleer santraline 5 ünite daha eklenmesine yönelik olacak.

2012 yılında Hindistan Nükleer Güç A.Ş. şirketi ile Rus Rosatom şirketi, uzun yıllar kurulumu ertelenen Kudankulam nükleer santralinin inşasına yönelik bir anlaşma yapmıştı. Bu anlaşmanın akabinde söz konusu santralin 1000 MW gücündeki ilk ünitesi Temmuz 2014’te tam kapasite elektrik üretmeye başladı. İkinci ünitesinde ise inşa çalışmaları tamamlanmak üzere. Üçüncü ve dördüncü ünitelerin inşasına ise 2016 yılında başlanması planlanıyor..