Bangladeş Nükleer Santral İnşası İçin Anlaşma İmzaladı

Bangladeş hükümet sözcüsü,25 Aralıkta 2015 tarihinde Bangladeş Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ile Rus devlet şirketi Rosatom  arasında  12,65 milyar dolarlık  anlaşma imzalandığını açıkladı.  Her biri 1200 MW gücünde VVER tipi 2  reaktör Ishwardi bölgesinde Pardma Irmağının yanında  Dhaka’nın 160 km batısında inşa edilecek.Planlanan nükleer santralin ömrünün 60 yıl olması öngörülmekte olup bu süre 80 yıla kadar uzatılabilir.

İlk reaktörün 2022 yılında, ikinci reaktörün ise 2023 yılında devreye alınması hedefleniyor. Yapılan anlaşmaya göre, Rusya  projeyi LIBOR+1,75 faiz oranı ile finanse edecek. Bangladeş tarafı borcunu 10 yıllık bir ödemesiz dönemden sonra 28 yılda Rusya’ya geri ödeyecek. Nükleer santralin işletmede olduğu süre boyunca Rusya tarafı nükleer yakıtı sağlayacak ve kullanılmış yakıtı Rusya’ya geri götürecek. Moskova ayrıca nükleer santralin devreden çıkarılmasına da yardımcı olacak.Bangladeş Hükümeti 2013 Ocak ayında ülkenin elektrik açığını işaret ederek söz konusu projeyi hızla yol alınacak (fast-track) projeler arasında gösterdi.

Bangladeş’in  Pakistan’dan 1971’de  ayrılmasından önce, 1961 yılında, ülkenin Batı kesiminde bir adet nükleer santralin inşası önerilmiş olup, 1963 yılında ülkenin Başkenti Dakka’nın 200 km kuzeyinde bulunan Pabna bölgesinde Pabna Nehri üzerinde santral için yer tahsis edilmiş. Ülkenin Pakistan’dan bağımsızlılığını kazanmasından sonra 1980 yılında dönemin Hükümeti 125 MW kapasiteye sahip bir nükleer santral için onay vermesine karşın, proje gerçekleştirilememiş. 1990’lı yıllarda Nükleer Santral inşası ile ilgili somut bir gelişme kaydedilmemesine karşın özelliklikle 2000’li yılların ikinci yarısından itibaren Bangladeş’in Nükleer Santral kurma girişimini daha fazla somutlaştırmaya çalıştığı görülmekte.  Bu süreçte santral inşası ile ilgili olarak, Rusya, Çin ve  Güney Kore finansal ve teknik yardım teklifinde bulunmuş, 2009 Mart ayında santral inşası ile ilgili olarak Bangladeş tarafına resmi bir öneri Rusya’dan gelmiş ve  bu çerçevede, iki ülke arasında 2009 Mayıs ayında nükleer işbirliği anlaşması, 2010 ve 2011 yıllarında ise proje ile ilgli iki adet Hükümetlerarası anlaşma imzalanmış.

Diğer taraftan, Bangladeş 2030 yılına kadar nükleer enerji kurulu kapasitesini 5000 MW’a çıkarmayı hedefliyor. İkinci bir santralin ülkenin güneyinde kurulabileceği belirtiliyor. Bu çerçevede Bangladeş Atom Enerjisi Komisyonunun (BAEC), 2014 Haziran ayında ülkenin güneyinde 2000 MW kapasiteye sahip ikinci bir nükleer santralin inşası için Japonya Atom Enerjisi Ajansını (JAEA) davet etmiş.

npp