Belarus Nükleer Santral İnşaatında Yeni Aşama

Belarus’un Ostrovets bölgesinde inşa edilen VVER-1200 modeli (Akkuyu santrali ile aynı model) reaktörünün en önemli ekipmanlarından olan basınç kabı üretimi hızla devam ediyor. AEM (Atomenergomash)Teknoloji tarafından gerçekleştirilen üretimde önemli aşamalardan birisi olan kaynak işleri tamamlandı.

Kaynak işleminin 15 gün sürdüğünü belirten yetkililer ekipmanların 200-300 C ’ye kadar ısıtılıp işlemlerin bu şekilde yapıldığına dikkatleri çektiler.

Belarus Nükleer Santralinin işletme şefi Anatoly Bondar Santral için toplam ekipman alım tutarının yaklaşık 3 milyar dolar olduğunu, bunun 1.6 milyar dolarının üretimi uzun süren ekipmanlar için ayrıldığını söyledi.

Ostrovets Nükleer santrali için ilk ünitenin 2018 yılında işletmeye alınmasının  öngörüldüğü çalışmada, üretimi süren ekipmanın  2. Üniteye ait olduğu, 2. ünitenin ise 2020 yılında işletmeye alınmasının planlandığı öğrenildi.

Kaynak: http://www.world-nuclear-news.org/NN-AEM-Technology-reaches-milestone-in-Belarus-reactor-construction-21121501.html