Japonya Nükleer Santrallerini Yeniden Açıyor

FUKUI —Fukui Valisi Issei Nishikawa, Kansai Elektrik Şirketinin sahibi olduğu Japon Denizi kıyısındaki Takahama Nükleer Santralinin 3üncü ve 4üncü ünitelerinin tekrar işletmeye açılmasını onayladı.

Kansai Elektrik Şirketi, 3üncü üniteyi Ocak 2016’da 4üncü üniteyi Şubat 2016’da işletmeye almayı planladığını açıkladı.

Takahama 3 ve 4 ünitelerinin tekrar devreye alınmasına onay verldiği açıklaması Valinin Japonya Sanayi Bakanının Motoo Hayashi ve Kansai Elektrik Şirketi Başkanı Makoto Yagi ile yaptığı görüşmelerden sonra yapıldı.

Vali Nishikawa açıklamasında  “ Ülke politikaları doğrultusunda santral işletmecisinin planlarını detaylı bir şekilde inceledikten sonra ünitelerin yeniden açılmasına onay verdim”  dedi.

Kansai Elektrik Şirketi Başkanı Yagi yayınladığı basın bildirisinde; Fukushima gibi bir kazanın tekrar meydana gelmemesi için şirketinin tüm güvenlik önlemlerini alacağını söyledi.

Japonya’da nükleer elektriksiz 2 yıl geçtiğimiz aylarda Kagoshima Bölgesinde Kyushu Elektrik Şirketine ait Sendai Nükleer Santralinin 2 ünitesinin tekrar işletmeye alınması ile sona ermişti.

Ehime Bölge valisi Ekim ayında Shikoku Elektrik Şirketinin sahibi olduğu İkata Nükleer Santralinin yeniden işletmeye alınmasına onay vermişti.

Fukui valisi ayrıca santralin tekrar işletmeye alınmasına onay vermesinde Japonya Nükleer Düzenleyici Kuruluşunun santralin güvenli olduğunu onaylamasının ve yerel meclis ile Takahama belediye başkanının izinlerinin de etkili olduğunu söyledi.

Vali Nishikawa nükleer santralin tekrar işletmeye alınmasının bölge ekonomisine katkısı ve yeni iş olanakları sağlanması yönüyle de önemli olduğunu belirtti.